RODZINA WINDSOR - 09.04.2021 r.

 

Zmarł Philip, książę Edynburga,

,

ż królowej angielskiej, Elżbiety II.

 

WINDSOR PHILIP

 

Rodzina Królowej Elśbiety II i Księcia Philipa

 

WINDSOR rodzina  Elzbiety i Philipa

 

---------- -------------- £ £ £ £ £ ------------------------ £ £ £ £ £ ------------------------ £ £ £ £ £ ------------------------ £ £ £ £ £ ---------------- ----------

ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2021 r. od Przyjaciół

 

ZYCZENIA WIELKANOC 2021

  --------------------------------------------------------------------------xxx------------------------------------------------------------------------ 

 

ŻYCZENIA NA WIELKANOC 2021 r

 

SUCHACZE

 --------- θ-θ-θ ---------------------------------- θ-θ-θ ---------------------------------- θ-θ-θ ---------------------------------- θ-θ-θ -------- 

 

LEKTURA POLACANA (24) - 26.03.2021 r.

     
  OBSZARY  NIEDOPOWIEDZIANE

        Wielowątkowość tej powieści wymaga skupienia i cierpliwości. Nie ma głównego bohatera, ale wszystkie wątki i wszystkie postaci łączy jedno: wędrowanie – w czasie i przestrzeni z inspiracji greckiego boga Kairosa (bóg przypadku i okazji). Autorka analizuje podróżowanie samo w sobie, zastanawia się nad jego znaczeniem i sensem, nad samą potrzebą przemieszczania się, wędrowania. TOKARCZUK Olga NOBELPrzygląda się współczesnym ludziom – nieustającym wędrowcom, pod kątem ideologii biegunów – rosyjskiej sekty prawosławnych starowierców z XVIII wieku, którzy uważali, że jedynym sposobem na zło tego świata jest ustawiczny ruch, podróż (aby zapobiec złu, trzeba się poruszać). „Najbardziej dotkliwy jest bezruch: gęsty, widzialny – zimny zmierzch i słabe światło sodowych lamp, grzęznące w mroku w odległości zaledwie metra od swego źródła. Nic się nie wydarza, marsz w mroku ustaje przed drzwiami do domu, cały zgiełk ciemnienia ucicha, tworzy gęsty kożuch, jak na stygnącym mleku”.

         Wędrowcą jest nie tylko podróżnik, ale także np. badacz - anatom, który wędruje w głąb ludzkiego ciała odkrywając jego kolejne warstwy – historia holenderskich anatomów z XVII  wieku tworzy jeden z wątków powieści. Wędrówką jest także samo ludzkie istnienie i nieodwołalnie z nim związana podróż w stronę śmierci.

Olga Tokarczuk w książce „Bieguni”, której pisanie zabrało jej trzy lata, opowiada o sobie i swoim spojrzeniu na świat i pisze: „Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to konieczne”.

        Olga Tokarczuk ur. w 1962 r. w Sulechowie, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, mieszka w Krajanowie w Sudetach i Wrocławiu. Od 2004 r. organizowała we Wrocławiu i Jeleniej Górze Festiwal Opowiadań, podczas którego autorzy z różnych stron świata prezentowali swoje dokonania. Debiutowała w 1979 r. opowiadaniami w prasie, pierwsza powieść wydana została w 1993 r.- „Podróż ludzi księgi”, kolejno ukazały się powieści „E.E.”, „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny dom nocny”, „Anna In w grobowcach świata”, „Bieguni”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Księgi Jakubowe”, „Zagubiona dusza”, a także  zbiory opowiadań.

       Jest dwukrotną laureatką Nagrody Nike za powieść „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”,  otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018, za powieść „Bieguni”.

Olga Tokarczuk, „Bieguni”  Wydawnictwo Literackie, Kraków 2007                                                          

                                                                                  Poleca  Barbara Solarska 

-----------------------   NOBEL   --------------------------   NOBEL    ----------------------------------   NOBEL    ----------------------------

 

  

ŚWIATOWY DZIEŃ KONSUMENTA - 15 marca

 SWIATOWY DZIEN KONSUMENTA 15.03

 

 

NOSPR 11.03.2021 r.

K0ncert "na żywo" w NOSPR

 

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, popularnie NOSPR, - chluba świata muzycznego nie tylko na Śląsku, próbuje znaleźć jakieś możliwości działania w warunkach huśtawki zarządzania i odwoływania lockdown’u. W większości organizuje koncerty bez widzów, z dostępem przez Internet. Ale są też wyjątki.

I tak w dniu 11-go marca br. odbył się w sali kameralnej koncert zespołu 7-miu waltornistów,

Wykonawcy:

K.Tomczyk, M.Ziętek, P.Cal, W.Grochowski, D.Walentek, R.Brudny, A.Ticman (na zdjęciu tylko 4-ch)

Waltornici NOSPR

 

W programie znalazły się:

     N.Perrini - „Festival Fanfare”

     WA.Mozart - Uwertura do opery „Czarodziejski flet”

     JS.Bach - Fuga c-moll oraz I-sza Fuga z Toccaty d-moll

     GF.Händel - „Muzyka na wodzie”

     WA.Mozart - Divertimento F-dur

     J.Koetsier - „Cinq Nouvelles”

Przy okazji pan M.Majchrowski prowadzący koncert, pośród wielu ciekawostek i informacji o wykonywanych utworach obalił też plotkę, że „Muzykę na wodzie” skomponował Händel w celu przebłagania króla Anglii Jerzego, którego opuścił bez jego zgody kiedy ten zatrudniał go na swoim dworze kiedy był jeszcze księciem Hanoweru. W rzeczywistości skomponował to na zamówienie króla. A JS.Bach w roku 1705 żeby poznać grę na organach i kompozycje D.Buxtehudego szedł pieszo z Armstadt do Lubeki (400 km).

Dobrze że już można, choć rzadko, posłuchać muzyki „na żywo”. Tym razem zespołu waltornistów co zdarza się nieczęsto.

W Galerii (www.utw.pszczyna.pl) kilka zdjęć z wnętrza pustego jeszcze pół godziny przed koncertem budynku NOSPR.

 Waltornia

Przy okazji o waltorni słów kilka:

Waltornia to blaszany, dęty instrument muzyczny, w postaci zwiniętej 2 lub 3-krotnie rury (nawet 3,78 m) z ustnikem na jednym i kielichowym rozszerzeniem na drugim końcu.

Zalążkiem był bawoli róg myśliwski, stąd nazwa od niemieckiego: Wald-horn (leśny róg)

Technika gry na rogu współczesnym wymaga, aby jednocześnie dąć przez odpowiednio ułożone wargi, obsługiwać wentyle i operować ręką w czarze głosowej instrumentu.

 

------------------------------ ≠≠---------------------------------   ------------------------------ ≠≠--------------------------------- ------------------------------ ≠≠--------------------------------- 

 

ŻYCZENIA NA DZIEŃ KOBIET - 08.03.2021 r.

 
DZIEN KOBIET 2021

 

 

◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊ 

 

LEKTURA POLECANA (23) - 08.03.2021 r.

DWIE RODZINY

Monika Sznajderman wzięła pod lupę swoją rodzinę – osobno ze strony ojca, osobno ze strony matki. Ojciec jako jedyny z rodziny ocalały z Holocaustu, więzień obozów koncentracyjnych jako żydowskie dziecko, milczał na temat swoich przeżyć z tego okresu. Nie był dla autorki żadnym źródłem informacji, toteż poszukiwała ich wśród zachowanych archiwalnych dokumentów, wśród szczątkowych wspomnień, w literaturze. Ważnym akcentem okazały się fotografie z dedykacjami, przesłane jeszcze przed wojną do rodziny za oceanem. Autorka starała się odtworzyć dzieje swojej żydowskiej rodziny w okresie międzywojennym, na ile pozwalały źródła, dopuszczając przy tym domysły, ewentualne możliwości wynikające z ówczesnych realiów społecznych.

Rodzina ze strony matki, to zupełnie inny świat – ziemiaństwo z dworków przedwojennego dobrobytu, polscy przedsiębiorcy, inteligencja. Przedstawiciele tej warstwy społecznej dostrzegali Żydów jako ludzi pomocnych w interesach, czasem sympatycznych, ale nic poza tym. Dwa osobne światy, tak też pozostało w czasie wojny i o to ma autorka żal do większości polskiego społeczeństwa. Chodzi jej o tę obojętność wobec sytuacji w jakiej znaleźli się Żydzi w nazistowskim systemie wojennym.

SZNAJDERMAN

„Fałszerze pieprzu” to zarówno książka literacka jak i dokument historyczny.

Monika Sznajderman ur. w Warszawie w 1959 roku – antropolożka kultury, dr nauk humanistycznych, pisarka, wydawca - od 1996 prowadzi wydawnictwo „Czarne” w Wołowcu w Beskidzie Niskim, gdzie mieszka wraz z mężem Andrzejem Stasiukiem. Dwukrotnie nominowana do Nagrody „Nike” (w 2017 za „Fałszerzy pieprzu”, w 2020 za „Pusty las”).

Monika Sznajderman – „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”, Wyd. Czarne, Wołowiec 2016

                                                                                      

                                                                                poleca: Barbara SOLARSKA

=====================zzzzzzzzzzzz=======================zzzzzzzzzzzzz======================

 

KOMUNIKATY II - 01.03.2021 r.

1 - Uczestnicy niedoszłej wycieczki na Bałkany proszeni są ponownie o przybycie do biura Zarządu w dniu 4-go marca br. w godzinach od 10:00 do 12:00 w celu podpisania indywidualnego wniosku do Rzecznika Praw Konsumenta Powiatu Pszczyńskiego z prośbą - upoważnieniem o interwencję w sprawie zwrotu wpłat. Tego wymagają przepisy obowiązujące Rzecznika.

Prosimy wszystkich o zabranie koniecznie ze sobą indywidualnej umowy z BP Hubtour.

2 - Zarząd organizuje w dniu 20-go marca br. wyjazd do Bielskiego Centrum Kultury na spektakl komediowy pt. "Przygoda z ogrodnikiem". Musi ten ogrodnik coś w sobie mieć bo wystepują Anna Mucha, Agnieszka Włodarczyk i Katarzyna Cichopek. 

Cena uczestnictwa (znacznie ulgowa) to 50 zł dla słuchaczy Pszczyńskiego

Uniwersytetu TW oraz 60 zł dla osób towarzyszących.

Zapisy przyjmuje p. Jadwiga Hołownia - tel.: 608 441 553, do 8-go marca br.

włącznie. Należność za uczestnictwo prosimy wpłacić na konto bankowe Uniwersytetu.

Wyjazd autobusu w dniu spektaklu z parkingu przy ul. Bielskiej o godz.: 15:00 

--------------------- O - O - O --------------------------- O - O - O --------------------

 

KOMUNIKAT 01.03.2021 r

JOGA - wznowienie zajęć.
JOGA obraz 01
Informujemy słuchaczy, że 
w czwartek, 4-go marca br. o godz.: 9:00 do 10:30 
JOGA obraz 02
 
wznowione będą zajęcia "Joga - zdrowy kręgosłup". 
JOGA obraz 03
Chęć udziału w zajęciach prosimy zgłosić telefonicznie;
 
 p. Ewie Kołodziejczyk, tel.: 503 190 540, lub
  p. Jadwidze Hołowni, tel.: 608 441 553 
JOGA obraz 04
------------------------- X - X - X ------------------------------ X - X - X -------------------------------------------
 
 

 

LEKTURA POLECANA (22) - 16.02.2021 r.

ŻYCIE ARTYSTKI

Świetnie napisana biografia Marii Jaremy czyli „Jaremianki”, abstrakcjonistki, malarki, graficzki, scenografki, aktorki, przy tym emancypantki i aktywistki. Wraz z Tadeuszem Kantorem tworzyła przed II wojną światową teatr Cricot. W Krakowie współtworzyła tzw. Grupę Krakowską skupiającą ówczesnych malarzy awangardowych. Fascynowała się malarstwem francuskim, pracami Picassa. W swoich działaniach bezkompromisowa, bardzo przy tym pracowita, całe swoje życie poświęciła sztuce, która była dla niej najważniejsza. Tworzyła także w trudnych warunkach wojennych czy w czasie ciężkiej choroby. Okres socrealizmu w sztuce w Polsce powojennej przeżyła w wielkiej biedzie, tym bardziej, że jej mężem był również nieugięty ideowo pisarz Kornel Filopowicz.

 JAREMIANKA 17 02 2021

 

    Jej prace znane i cenione były w Polsce i za granicą, zmarła młodo pod koniec lat 50. Dobrze, że Agnieszka Daukszta przypomina jej postać, nakreślając przy okazji środowisko artystyczne przedwojennej, wojennej i powojennej Polski. Przewijają się w książce znane w świecie kultury nazwiska jak Tadeusz Kantor, Julian Przyboś, Tadeusz Różewicz i wiele innych.

   Agnieszka Dauksza – literaturoznawczyni, pisarka, pracownik naukowy UJ, autorka książek „Kobiety na drodze. Doświadczenie emancypacji”, „Aktywny modernizm”, „Klub Auschwitz i inne kluby”

   Agnieszka Dauksza „Jaremianka. Biografia”Wyd. „Znak”, Kraków 2019                                                                    

                                                                   Poleca   Barbara Solarska

------------------------------  ΔΔΔ  ---------------------------------   ΔΔΔ  ---------------------------------   ΔΔΔ  --------------------------------- 

 

KOMUNIKATY - 15.02.2012 r.

 

KOMUNIKATY - 15.02.2021 r.

 

1 W sprawie uzupełnienia dokumentacji dla Rzecznika Praw Konsumenta – chodzi o zwrot wpłat za wycieczkę na Bałkany - zgłosili się dzisiaj niemal wszyscy, którzy mogli. Dziękujemy.

Z tymi, którzy nie mogli przyjść został nawiązany kontakt.

 

2 Z podpowiedzi słuchaczek zrodził się plan zorganizowania wyjazdu do kina Świt w Czechowicach-Dziedzicach na film: „Skłodowska”. Zarezerwowano 30 biletów (dwa rzędy, co drugie miejsce), na seans

o godz.: 16:15 w czwartek 25-go lutego br.

 SKLODOWSKA film 2021

 

Chętnych do udziału w spektaklu prosimy o zgłoszenie się do:

p. Jadwigi Hołowni – tel.: 608 441 553,

oraz dokonanie do 23-go lutego br. przelewu za bilet w wysokości 12,- zł. na konto PUTW. Prosimy o zgłaszanie możliwości podróży własnym samochodem.

Wyjazd autokarem do kina nastąpi:  

25 lutego br. o godz. 15:30

z parkingu przy ul. Bielskiej.

 

-----------------------  xxx  ----------------------  xxx  -------------------------  xxx  ----------------------------  xxx  -------------------------------

 

KOMUNIKAT - 11.02.2021 r.

Słuchacze, którzy opłacili wycieczkę

po krajach bałkańskich, 26.05 – 03.06.2020 r.

 

Po bezskutecznych interwencjach w Biurze Podróży Hubtour o zwrot wpłat na wycieczkę po Bałkanach, która się nie odbyła z powodu pandemii koronawirusa, Zarząd Pszczyńskiego Uniwersytetu za radą osób z branży, załączając odnośną korespondencję z Hubtourem, wystąpił w grudniu 2020 r. z prośbą o interwencję w tej sprawie do:

 

   - Marszałka województwa Zachodnio-Pomorskiego, pana Olgierda Geblewicza,

   - Prezesa Polskiej Izby Turystyki, pana Pawła Niewiadomskiego,

   - Funduszu Gwarancyjnego Turystyki przy Ministerstwie Sportu.

 

Do tej pory nie otrzymaliśmy ani pieniędzy ani odpowiedzi z tych instytucji.

Nie mamy też informacji, że poszkodowani słuchacze wystąpili indywidualnie

z pozwem do sądu. Dlatego Zarząd podjął następną próbę i przedstawił sprawę Rzecznikowi Praw Konsumenta w Starostwie Powiatu Pszczyńskiego, który zgodził się wystąpić do Hubtouru w imieniu poszkodowanych słuchaczy z wezwaniem zbiorowym o zwrot wpłat, ponieważ może występować jedynie w imieniu osób fizycznych.

W celu stworzenia tego dokumentu każda zainteresowana osoba musi podać: 

 

   - kwotę której zwrotu się domaga,

   - numer konta bankowego na które mogą zostać zwrócone wpłaty,

   - podpisać się pod wezwaniem. 

 

Żeby to wykonać w zgodzie z obowiązującymi przepisami, Zarząd prosi zainteresowanych słuchaczy o przybycie do biura (ul. Bogedaina 20)

 

w poniedziałek, 15-go lutego w godzinach 10 – 12,

 

podanie wymaganych danych i podpisanie wniosku.

 

PS. prosimy o powiadomienie znajomych którzy mogliby przeoczyć tą informację.

------------------------------  xxx  ----------------------------------  xxx  -----------------------------------  xxx  -------------------------------------

 

DAROWIZNA 1% podatku za 2020 r. na rzecz PUTW - 31.01.2021r

Szanowni Państwo,

Jeżeli możecie i chcielibyście Państwo również w tym roku przekazać 1% podatku (za rok 2020)

na rzecz Pszczyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to prosimy, podobnie jak poprzednio, w stosownej

rubryce zeznania podatkowego PIT prosimy wpisać:

 

1 PUTW 600 400

    

     KRS 0000346362  / koniecznie z dopiskiem  > PUTW 

 

         

     W razie trudności prosimy dzwonić: 794 974 419.

     Otrzymana darowizna zostanie przeznaczona na dopłatę

     do kosztów wyjazdu do kina, teatru itp.    

 

 --------------------------------------------- xxx  ------------------------------------------- xxx -------------------------------------------- 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku