KOMUNIKATY - (15.10.2021)

1- Wyjazd do Krakowa na spektakl w Teatrze Bagatela nastąpi w czwartek 21-go października br. z parkingu przy ul. Bielskiej o godz.: 12:00.

Ponieważ na liście rezerwowej są chętni na wyjazd, prosimy tych z Państwa którzy nie mogą w tym dniu jechać o zgłoszenie tego do Zarządu,

tel.: 794 974 419 lub 608 441 553.  

 

2 - Inauguracja nowego roku akademickiego 2021/2022 (niecierpliwie oczekiwana!) odbędzie się w dniu 25-go oaździernika br. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego o godz. 16:00.

Wykład inauguracyjny wygłosi dr n. med. Marcin Leśniewski.  

Ponadto wystąpią nasze zespoły artystyczne: chór "Canto Grazioso" oraz teatr "Pod Kapeluszem"Wstęp wolny

 

3 - Lektorat języka niemieckiego rozpocznie się 18-go października br. o godz.: 15:00 w PZS nr 1 ("Samochodówka") - ul. Poniatowskiego 2, sala nr 3

 

4 - W celu rozpoznania "zapotrzebowania" na lektoraty języków hiszpańskiego, włoskiego czy rosyjskiego prosimy zainteresowane osoby o przekazanie tej informacji do Zarządu,

tel.:794 974 419, 608 441 553 lub 694 011 990


 

 

KOMUNIKAT TANECZNY - (11.10.2021)

Informujemy słuchaczy, że:

 

pierwsze warsztaty taneczne

odbędą się już jutro, tj. 12-go października br.

w Pszczyńskim Centrum Kultury (sala lustrzana) o godz.: 17:00

 

 

Zajęcia poprowadzi pani Kinga Grynpeter. 


 

 

MY Z PSZCZYŃSKIEGO UNIWERSYTETU - (16) - ALICJA SZYMCZAK

SKĄD TA ENERGIA ?

Życiowej energii i zapału do twórczej działalności mogłaby pozazdrościć Pani Alicji Szymczak niejedna młoda osoba. Zapał emanujący z jej podejścia do wielu problemów, wpływa także mobilizująco na środowisko, w którym się udziela, czyli na grupę plastyków nieprofesjonalnych w Pszczynie.

Pani Alicja z wykształcenia technik analityki medycznej (po ukończeniu Pomaturalnej Szkoły Analityki Medycznej w Gliwicach), choć interesowała się malarstwem już o wiele wcześniej, na dobre zajęła się nim w latach 90. Pracę zawodową miała już prawie za sobą w zakładach w Pszczynie, w Koźminie Wielkopolskim skąd pochodził jej mąż, znowu w Pszczynie w przychodniach przyzakładowych „Polgazu” i „Odnowy”.

Zaczęła od małych obrazków na drewnianych sklejkach. Pierwszymi odbiorcami i krytykami jej prac był mąż Leon (główny księgowy w „Polgazie” w Pszczynie) i syn Dariusz (po Akademii Ekonomicznej w Katowicach, próbujący sił w grafice, przez 10 lat udzielał się także w chórze katedralnym w Katowicach).

sz.a trio

Zmiany w zapatrywaniu na sztukę plastyczną i technikę malowania, przyniósł jej kontakt z grupą plastyków amatorów działającą w Pszczynie od 60 lat, znaną pod nazwą „Zdrzadełko”, i już na początku, biorąc udział w konkursie pod nazwą „Od gminy do województwa” organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kulturalno-Oświatowy w Katowicach w 1992 r., uzyskała wyróżnienie.

Los nie szczędził jej i mężowi (zmarł w 2003 r.) trudów związanych zwłaszcza ze stanem zdrowia. Jeszcze wspólnie wzięli udział w rocznym Studium Wiedzy o Sztuce dla niepełnosprawnych przy Politechnice Krakowskiej, co było dla nich wielkim przeżyciem. Tam zetknęli się m.in. z takimi wykładowcami jak prof. Wiktor Zin czy prof. Kazimierz Flaga.

Początkowo najchętniej malowała kwiaty i martwe natury , później także obiekty architektoniczne i pejzaże. Podobnie zmieniały się w ciągu lat stosowane przez nią techniki, należały do nich: akwarela, olej, węgiel, grafika, akryl, malowanie piórkiem; stosowała też techniki mieszane. Ostatnio najchętniej realizuje się w malarstwie na szkle, co jest niezwykle pracochłonnym zajęciem (obraz maluje się po drugiej stronie szkła przy pomocy pędzla i pióra farbami olejnymi lub wodnymi). Ten typ malarstwa pani Alicja wiąże przede wszystkim z tematyką religijną bądź ludową.

Jej twórczość spotyka się z pozytywnym odbiorem, czego wyrazem są liczne nagrody, wyróżnienia i dyplomy, ich lista jest bardzo długa. Wymienione tutaj stanowią tylko ich część: w 1995 r. nagroda w Parafii św. Brata Alberta w Puławach, w 1997 – II miejsce w konkursie plastycznym pod nazwą „Grafika 1997” w Katowicach, w r. 2000 jej obraz wystawiono podczas Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych dla Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. W 2004 r. uzyskała I miejsce w kategorii ’’Ludowi Muzykanci w Umeni’’ (obraz na szkle) w Dolnym Kubinie, w roku następnym III miejsce w następnej edycji tego konkursu. Rok 2004 to także sukces obrazu na szkle pt. „Św. Michał Archanioł i jego przyjaciele” w Bielsku-Białej. W r. 2005 uzyskała I miejsce w konkursie organizowanym przez Dom Kultury w Jasienicy za pietę (obraz na szkle), dzięki czemu podróżowała do Paryża. W tym samym roku – I miejsce w konkursie „ Ukryte talenty UTW” w Krakowie, a w V edycji tego konkursu w 2007 roku - wyróżnienie. W 2009 jest laureatką V ogólnopolskiego konkursu w Jasienicy. W 2017 – uzyskuje II miejsce w konkursie „Rok polski u schyłku żywota” w Wilkowicach, wyróżnienie w 2018 r. w Bielsku-Białej w konkursie „Kolorowy świat niepodległości”(obraz na szkle),w 2020 r. – za obraz „Życie i twórczość Jana Sarkandra” w Bielsku-Białej.

W uznaniu za jej zasługi i osiągnięcia otrzymała tytuł Lady D.2019 jako kobieta niepełnosprawna w kategorii: Kultura i Sztuka oraz w tym samym roku wyróżnienie Starosty Pszczyńskiego pod nazwą „Uskrzydlony” kierowane do osób z niepełnosprawnością, godnych naśladowania.

Aktywność pani Alicji wyraża się m.in. poprzez udział w różnego rodzaju konkursach, co związane jest z licznymi wyjazdami, uczestnictwem w plenerach, wyjazdach, spotkaniach, do czego zachęca też i mobilizuje swoje koleżanki i kolegów ze „Zdrzadełka”, któremu przewodniczy w Pszczynie od 2009 r. Klub co roku organizuje plenery, wystawy zbiorowe i indywidualne, co miesiąc mają miejsce spotkania członków. Jako przewodnicząca klubu zabiega o miejsca wystawowe w Pszczynie i poza nią. W tym roku „Zdrzadełko” obchodzi swoje 60-lecie, w związku z czym zorganizowanych zostało kilka wystaw, w planach są następne.

Pani Alicja cieszy się ze wszystkich plenerów i wyjazdów, uważa, że zawsze wnoszą coś nowego do sposobu postrzegania sztuki malarskiej, są też okazją do spotkań z ciekawymi ludźmi podzielającymi jej pasje. Ostatnio ceni sobie zwłaszcza udział w kilkudniowych, międzynarodowych plenerach odbywających się corocznie przy udziale 40-50 osób, których celem jest uwiecznianie obiektów wpisanych na listę UNESCO, np. w Małopolsce ( „Szlakiem drewnianych kościółków”), na Słowacji w Bardejowie i Bańskiej Szczawnicy, czy w ostatnich dniach w Malborku. Ważnym dla niej był także przed laty wyjazd plenerowy do Wenecji organizowany w 2001 r. przez DK Jawiszowice, czy udział w międzynarodowym plenerze w 2003 r. pod hasłem „Zamki kazimierzowskie”.

Przez kilka lat uczestniczyła też w warsztatach malarskich organizowanych w Domu Kultury na Złotych Łanach w Bielsku- Białej, żeby rozwijać swoje umiejętności pod okiem profesjonalisty. Jest związana także z Galerią Miejską przy Pszczyńskim Centrum Kultury.

Pani Alicja jest bardzo aktywna (mimo kruchego zdrowia), nie tylko w dziedzinie plastyki, zwiedza Europę, co zawdzięcza przede wszystkim swoim siostrom, z których jedna (aktorka mieszkająca w Niemczech) i druga (związana w czasie pracy zawodowej z niemiecką telewizją, aktualnie mieszkanka Krakowa) były inicjatorkami i organizatorkami dotychczasowych podróży.

Alicja bierze również udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pszczynie, w wyjazdach do kina, teatru, wycieczkach. Godna podziwu działalność i aktywność, a także przykład jak nie przesypiać czasu na emeryturze przed telewizorem. A więc nie o wiek tu chodzi (pani Alicja urodzona w 1947 r. w Bielsku-Białej), ale o ducha ! (obrazy na www - "Galeria")

                                       wrzesień 2021                      Barbara Solarska


 

 

 

FILOZOFIA - pierwszy wykład 11.10.2021r.

 Drodzy Państwo,


po długim czasie wznawiamy nasze spotkania filozoficzne. Niech nadzieja będzie większa niż obawa...Będziemy spotykać się, jak zwykle, w pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca (z nielicznymi wyjątkami, kiedy przesunięcie terminu wymuszą święta lub ferie).

JAMROZIK 01

Zespół Szkół nr 1 (dawna szkoła 21-ul.Kazimierza Wielkiego 5),

sala 116 (na parterze), godzina 16:00.

W październiku spotkania odbędą się 11 i 18 dnia miesiąca (to właśnie wyjątek;))

Pomyślałam, że zaczniemy od elementarza: po co komu filozofia? Kiedy mamy nauki objaśniające rzeczywistość? Psychologię - do wglądu w siebie? Religię - ku pokrzepieniu serc? Postęp technologiczny? A jednak kolejny raz okazuje się, że pogłoski o jej anachroniczności i nieprzydatności są stanowczo przedwczesne. Dlaczego i jak łączy się filozofia ze współczesnymi palącymi problemami, pozostając jednocześnie ponad -czy poza - czasem ? O tym w poniedziałek.

Zapraszam serdecznie: i stałych bywalców (to już chyba 7 czy 8 lat!), i nowych adeptów.

Małgorzata Łukomska-Jamrozik

P.S.
Pozwalam sobie załączyć link do  wystąpienia na wrześniowej konferencji naukowej w mojej rodzinnej miejscowości. 20 minut, a przy okazji reklama PUTW;)) Kto chce, może obejrzeć.

  JAMROZIK 02

 

https://www.youtube.com/watch?v=Dxg0a5t--zQ   

 

 

 


 

 

 

KOMUNIKATY - (09.10.2021) - terminy zajęć II

1 - Język angielski - dla zaawansowanych:

   - pierwsze spotkanie z lektorem (p. K.Barczak) odbędzie się w poniedziałek, 11-go października br. o godz.: 14:30 w sali nr 4 (1-sze piętro) w "Samochodówce", (ul. Poniatowskiego)

2! - Język angielski - dla średniozaawansowanych:

   - zajęcia będzie prowadzić pani Agnieszka Klimczok z PZS nr 1, a pierwsze spotkanie odbędzie się o godzinę wcześniej niż podano, tj. o 15:00. Adres i nr sali - bez zmian.

3 -kodzieło:

   - pierwsze spotkanie z panią S. Michalską odbędzie się w poniedziałek 11.10 2021r. o godz.: 11:00 w sali nr 6 w PCK-ulu. Koszt dwugodzinnych zajęć 20 zł.


 

KOMUNIKATY - (07.10.2021) - terminy niektórych zajęć

1 - Język angielski - poziom średniozaawansowany 

Zajęcia będą się odbywać w budynku PZS 1 (Samochodówka) przy ul. Poniatowskiego 2 - skrzyżowanie z ul. Kopernika (ZUS /Biedronka).

Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 11.10.2021 r.  o godz.: 16:00 w sali nr 2. w trakcie którego zostanie dokonany podział słuchaczy na dwie grupy zajęciowe.

SAMOCHODOWKA

2 - Język angielski - dla początkujących.

Zajęcia będą się odbywać w Pszczyńskim Centrum Kultury.

Pierwsze spotkanie w środę,13.10.2021 r.o godz.: 9:00 wsali nr 6, w trakcie którego zostanie doknany podział słuchaczy na dwie grupy zajęciowe.


3 - Język angielski - dla zaawansowanych - aktualnie kompletowana jest taka grupa,chetni do uczestnictwa proszeni są o zgłoszenie się.

 

4 - Gimnastyka na sali - organizowana jest grupa na zajęcia które będą się odbywały po południu. Czekamy na zgłoszenia zainteresowanych.


 

KOMUNIKAT - joga - odwołanie zajęć (06.10.2021)

Informujemy słuchaczy, że z powodu konieczności załatwienia pilnych spraw osobistych przez instruktora,

 

w dniu 7-go października (czwartek)

nie odbędą się zajęcia :"Joga -zdrowy kręgosłup".


 

 

NASZE ŚWIĘTO 2021

PIERWSZY PAŹDZIERNIKA JEST:

MIĘDZYNARODOWYM DNIEM OSÓB STARSZYCH

 

MIDZ.DZ.OSB.STARSZYCH 2021

 

W S Z Y S T K I E G O    N A J L E P S Z EG O !


 

KMUNIKAT - (30.09.2021)

 

DYŻURY ZARZĄDU PUTW
ZMIANA MIEJSCA
  
Informujemy słuchaczy, że od poniedziałku 4-go października br. dyżury Zarządu odbywać się będą w czytelni Biblioteki Pedagogicznej:
     w poniedziałki   -     w godz.: 10:00 - 12:00
    w czwartki          -    w godz.: 14:00 - 16:00 
 
ZAPISY 21 22
 
Biblioteka Pedagogiczna mieści sie w budynku przy ul. Bogedaina 22, po tej samej stronie co "nasza remontowana" szkoła, ale na końcu boiska.
Z parkowaniem samochodu pod bibliotek
ą może być problem(ik), więc można skorzystać z "naszego"parkingu przy Bogedaina 20.
  
 

KIMUNIKAT - (29.09.2021)

Remont - biuro Zarządu nieczynne

 

Nadal nie można prowadzić dyżurów w biurze Zarządu. Poszukuje się możliwości zastępczych.

Na razie, co najmniej do poniedziałku 3-go października br. nie będzie dyżurów a tym samym możliwości zapisów "stacjonarnych".

Można jednak tego donać telefonicznie przez kontakt z:

     panią Ewą Kołodziejczyk, tel.: 503 190 540

   

                                     panią Ireną Palą, tel.: 694 011 990

   

                                            panią Jadwigą Hołownią, tel.: 608 441 553

 

C z e k a m y    n a    P a ń s t w a    t e l e f o n y.


 

XIII OLIMPIADA 17.09.2021 r.

 Notatka z XIII Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów TW    

    Największa impreza sportowa Seniorów w Polsce już za nami!

16–17 września 2021 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się

XIII Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku

i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”

organizowana przez Uniwersytet TW w Łazach oraz Akademię Wychowania Fizycznego i Medycznego na Rzecz Rodziny i Seniorów.

      Zawody odbywały się w 6-ciu różnych dyscyplinach sportowych z podziałem na kategorie wiekowe. Uczestniczyło w nich 500 osób z kraju i zagranicy.

Nasz Uniwersytet reprezentowali:

   - panie Luba Adamczyk i Barbara Helbik w biegu na 60 m

   - pani Halina Stoppa w biegu na 150m

   - pan Krzysztof Latała w pchnięciu kulą.

08abc

helbik.2 batbara olimp utw 2021

Dopingowani mocno przez osoby aktywnie towarzyszące.

07aPani Barbara Helbig zajęła w swojej kategorii bezkonkurencyjnie 1-sze

miejsce zdobywając kolejny, już 6-ty złoty medal z rzędu, może więc konkurować z amerykańskimi pływakami, kolekcjonerami medali. Pozostali zawodnicy również  zasłużylinaszym zdaniem, na podium. Dlaczego tak się nie stało jest dla nas rzeczą zupełnie niezrozumiałą.

 

Pogoda nie była najlepsza, ale nie miała najmniejszego wpływu na pogodny nastrój naszych delegatów pod wodzą pani AnnyTyc.

W Galerii na naszej stronie internetowej jest kilka zdjęć z imprezy opublikowanych przez Radio Katowice.


 

 

KOMUNIKAT - (25.09.2021)

PRZERWA (krótka?) W ZAPISACH

Z powodu remontu korytarza na parterze szkoły gdzie jest biuro Zarządu Pszczyńskiego Uniwersytetu nie będzie tam dyżurów począwszy od poniedziałku 27-go września br. do odwołania. 

 

ZAMKNIETE

 

Zarząd szuka innej możliwości prowadzenia zapisów na zajęcia. Wtej sprawie odbędzie sie rozmowa z dyrekcją szkoły w środę 29-go września po której powinien się ukazać stosowny komunikat na stronie www i w poczcie internetowej.


 

 

LEKTURA POLECANA 33 - (22.09.2021)

AFRYKA MINIONA

Pięknie wydana książka autorstwa Macieja Kydryńskiego ukazuje Afrykę z przełomu XIX i XX wieku nie tylko poprzez tekst, ale angażując w tę prezentację fotografie z pocztówek, przesyłanych z kolonialnych afrykańskich krajów do Europy, listy, mapy i ryciny. Te kolekcjonerskie skarby zdobywane na bazarach, targach staroci czy w antykwariatach połączył autor w opowieść na temat sztuki fotografii, także literatury, muzyki czy malarstwa. Stara się odtworzyć losy postaci z fotografii, obnażając równocześnie okrucieństwo ery kolonialnej, zło, absolutną pogardę dla tubylców, ale także piękno, czułość czy urodę.

KYDRYNSKI AfrykaPrzewijają się przez poszczególne rozdziały legendarne postacie związane z odkrywaniem i przygodami w Afryce jak Stanley, Livingstsone, gen. Gordon, Albert Schweitzer czy z literackiego świata Andre Gide, Gustaw Flaubert.

Piękno języka Marcina Kydryńskiego, w którym splata się reporterski konkret i poetycka aura, a także erudycja, powoduje, że lektura sprawiać może przyjemność zarówno podróżnikowi, ludziom sztuki jak i przeciętnemu czytelnikowi.

Autor mówi: „Kolekcjonuję spojrzenia i milczenia; kolejne nadzieje na trwanie, na ponowne spotkanie po wieku, na lichą, jaką bądź nieśmiertelność, choćby na kartach książki. W naszych oczach, póki my jeszcze trwamy. Te karty są dziś jedynym świadectwem, że gdzieś, kiedyś byli”.

Marcin Kydryński ur. w 1968 r. w Warszawie – dziennikarz radiowy, muzyczny, pisarz, autor tekstów piosenek, podróżnik, fotograf, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali muzycznych. Jego książki to m.in. „ Metro na Broadwayu, upadek jest formą lotu”, „Chwila przed zmierzchem”, „Pod słońce”, „Muzyka moich ulic. Lizbona”, „Biel. Notatki z Afryki”.

Marcin Kydryński „Dal. Listy z Afryki minionej”, Wyd. Edipresse, Warszawa 2020

                                                                     poleca Barbara Solarska


 

 

 

KLIMATY BAŁKAŃSKIE - wrażenia z wycieczki 9-17.09.2021r

Bałkańskie klimaty

Studenci i sympatycy UTW Pszczyna zrealizowali w dniach od 9 do 17 września 2021 roku swoje turystyczne marzenia na Bałkanach…

Wyjechaliśmy z Pszczyny późnym wieczorem w czwartek 9 września i nazajutrz wieczorem po przejechaniu ponad 1000 km dotarliśmy do Sarajewa, miasta znanego z historii i Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984. Turystyczne doznania obejmowały cały wiek XX: od tragicznej śmierci austriackiego księcia Franciszka Ferdynanda w 1914 roku, po lata 90. XX wieku, kiedy miasto przez prawie cztery lata było oblężone w czasie wojny na Bałkanach. Nasz zachwyt wzbudziła wielokulturowość tego miejsca; zarówno pod względem tradycji jak i religii.                                             

BALK Czarnogora 09.2021

Następnego dnia udaliśmy się na malownicze wybrzeże w Czarnogórze nad Bokę Kotorską. To największa zatoka polodowcowa w południowej Europie. Zwiedziliśmy miasteczko Perast, w tym sanktuarium Matki Boskiej Skalnej położonym na niewielkiej wysepce. Dopełnieniem atrakcji okazało się zwiedzanie Kotoru – średniowiecznego miasta wpisanego na listę UNESCO. Warto podkreślić, że Riwiera Czarnogórska ze względu na walory krajobrazowe i klimatyczne jest jednym  z najbardziej rozwijających się regionów kraju.

Dla wielu z nas odkryciem okazała się Albania. Tam spędziliśmy 3 dni w gościnnym hotelu „Bella Vista” w mieście portowym Durres. Jednym z najstarszych miejsc eksponowanym dzisiaj turystom jest Szkodra. Miasto leży nad Jeziorem Szkoderskim, urzeka miejscem, gdzie zwiedza się ruiny średniowiecznej twierdzy Rozata; dopełnieniem jest zapierający dech w piersiach widok ze wzgórza na panoramę miasta.

BALK Albania Szkodra 09.2021

 

Następny punkt zwiedzania to Kruja – jeden z najstarszych grodów Albanii, miejsce związane z bohaterem narodowym Skandenbergiem, powstańcem, przywódcą, a przede wszystkim pogromcą Turków w XV wieku, hołubionym przez Albańczyków do dnia dzisiejszego.

Oczywiście , nie mogliśmy pominąć stolicy kraju. Tirana dzisiaj, po latach zniewolenia przez dyktatora komunistycznego Envera Hodży, jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym. Uczestnicy wycieczki byli mile zaskoczeni rozwojem Albanii i dumą wyrażaną przez Albańczyków z tytułu osiągnięć i przeobrażeń własnego kraju. Wielu z nich podejmuje studia za granicę, a po ich ukończeniu wracają na rodzinny grunt, wykorzystując pozyskany potencjał intelektualny.

                           

BALK Macedonia SkopieA 09.2021

                                                    

 Z Albanii pojechaliśmy do Macedonii. Ochryd (Ochryda) zauroczył nas zabytkami, perłami, widokami brzegu Jeziora Ochrydzkiego – jednego z najstarszych i najgłębszych (289 m) akwenów w Europie.

Ostatnim punktem zwiedzania było Skopje – stolica państwa. Wędrując zabytkowymi uliczkami starej i nowej części miasta przeżywaliśmy ostatnie bałkańskie klimaty.

Mieliśmy szcz ęście! Różnorodne, tak jak my ciekawe świata, towarzystwo z całego kraju, w tym zaprzyjaźniona grupa z UTW Kozienice, doskonały pilot i znakomici kierowcy.  

Dziękujemy Koleżankom pomysłodawczyniom , organizatorom i wszystkich tworzącym przyjazną atmosferę na wycieczce.

                              

           Weronika Zawisza-Grzanka i Róża Szotek


 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku