STATUT STOWARZYSZENIA
Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku
z dnia 13 luty 2012r.
Tekst jednolity
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Stowarzyszenie Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku zwany dalej "Stowarzyszeniem" jest organizacją pozarządową, posiadającą osobowość prawną, prowadzącą działalność społecznie użyteczną w sferze działań publicznych.
§ 2
§ 3
§ 4
Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci na zasadach określonych w przepisach szczególnych.
§ 5
Stowarzyszenie ma prawo wydawania legitymacji członkowskich i innych dokumentów identyfikacyjnych według wzoru ustalonego przez Stowarzyszenie.
§ 6
Nazwa Stowarzyszenia oraz jego symbole i znaki identyfikacyjne są prawnie zastrzeżone.
Rozdział II
Cele i sposoby działania
§ 7
Stowarzyszenie działa na rzecz pożytku publicznego wykonując zadania publiczne, głównie z zakresu edukacji, a także kultury, sportu i rekreacji.
§ 8
Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie "Uniwersytetu Trzeciego Wieku", który służy:
§ 9
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
§ 10
Dla realizacji celów Stowarzyszenie może prowadzić szkoły, ośrodki, poradnie, placówki, punkty lub inne jednostki organizacyjne, umożliwiające prowadzenie różnorakich zajęć edukacyjnych, kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych oraz turystycznych, służących rozwojowi wiedzy, zainteresowań
i życiowej aktywności osób starszych.
§ 11
Stowarzyszenie współpracuje z:
1. instytucjami i organizacjami o pokrewnych celach, w szczególności z krajowymi i zagranicznymi uniwersytetami III wieku oraz ich federacjami,
2. innymi instytucjami i organizacjami mogącymi współdziałać w realizacji celów Stowarzyszenia, w tym z jednostkami samorządu terytorialnego oraz innymi instytucjami publicznymi działającymi na rzecz edukacji i rozwoju społecznego.
§ 12
W celu realizacji zadań statutowych, uwzględniając regulacje zawarte w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, Stowarzyszenie może prowadzić odpłatną działalność pożytku publicznego w zakresie określonym w § 9 pkt 1, 3 i 4 Statutu oraz działalność gospodarczą w zakresie § 9 pkt 6 Statutu, w rozmiarach służących realizacji celów statutowych.
Rozdział III
Członkowie Stowarzyszenia
§ 13
§ 14
Każdy członek Stowarzyszenia posiada jeden z poniższych statusów:
§ 15
§ 16
a) czynnego i biernego prawa wyborczego do organów Stowarzyszenia oraz Rady Programowej,
b) zgłaszania opinii i wniosków pod adresem organów Stowarzyszenia oraz Rady Programowej.
2.Członek zwyczajny obowiązany jest do:
a)przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał organów Stowarzyszenia,
b)regularnego opłacania składek i innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia,
c) realizowania i propagowania celów Stowarzyszenia.
§ 17
§ 18
§ 19
a) śmierci członka lub utraty osobowości prawnej w przypadku członka wspierającego,
b)dobrowolnej rezygnacji z członkostwa w Stowarzyszeniu, złożonej Zarządowi w formie pisemnej,
c)uchwały Zarządu w sprawie wykluczenia członka zwyczajnego ze Stowarzyszenia w przypadku nieusprawiedliwionej zwłoki w opłacaniu składek i innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia lub w przypadku rażącego naruszania postanowień statutu, regulaminów lub uchwał organów Stowarzyszenia,
d)uchwały Walnego Zebrania Członków w sprawie wykluczenia ze Stowarzyszenia członka wspierającego lub honorowego w przypadku rażącego naruszania postanowień statutu, regulaminów lub uchwał organów Stowarzyszenia.
Rozdział IV
Organy Stowarzyszenia
§ 20
Organami Stowarzyszenia są:
§ 21
§ 22
W przypadkach śmierci, rezygnacji lub wykluczenia członka Zarządu lub Komisji Rewizyjnej w trakcie trwania kadencji, skład organu uzupełniany jest poprzez przeprowadzenie wyborów na wolne stanowisko.
Walne Zebranie Członków
§ 23
§ 24
§ 25
1. uchwalenie statutu i jego zmian,
2.nadawanie i pozbawianie statusu członka wspierającego
i honorowego,
3.wybór i odwoływanie członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
4.rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań organów Stowarzyszenia oraz Rady Programowej,
5.ustalanie wysokości składek członkowskich,
6.wybór i odwoływanie członków Rady Programowej,
7.uchwalanie programu działalności Stowarzyszenia na dany rok,
8.podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku.
9.uchwalenie budżetu Stowarzyszenia
Zarząd
§ 26
§ 27
Do kompetencji Zarządu należy:
Komisja rewizyjna
§ 28
§ 29
Podczas pierwszego posiedzenia, o którym mowa w § 21 ust. 3, Komisja Rewizyjna wybiera za swojego grona Przewodniczącego i jego Zastępcę.
O dokonanym wyborze Komisja Rewizyjna zawiadamia Walne Zebranie Członków.
§ 30
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
§ 31
W przypadku określonym w § 30 pkt 5 nadzwyczajne Walne Zebranie Członków powinno się odbyć nie później niż w terminie 30 dni od daty zgłoszenia żądania, natomiast posiedzenie Zarządu nie później niż
w terminie 14 dni od daty zgłoszenia żądania.
§ 32
Członkiem Komisji Rewizyjnej nie może być:
§ 33
Rozdział V
Rada Programowa
§ 34
Rada Programowa jest ciałem opiniującym Stowarzyszenia, wypowiadającym się na temat jego podstawowych dokumentów programowych oraz formułujących postulaty i propozycje programowe lub organizacyjne do dyskusji przez Zarząd i Walne Zebranie Członków.
§ 35
W skład Rady Programowej wchodzi od 5 do7 osób wybieranych przez Walne Zebranie Członków spośród członków Stowarzyszenia lub spoza tego grona. Rada Programowa konstytuuje się na pierwszym posiedzeniu, wybierając ze swego grona Przewodniczącego, Wiceprzewodniczącego i Sekretarza.
§ 36
Członkostwo w Radzie Programowej ma charakter honorowy i jest wyrazem uznania przez Stowarzyszenie szczególnych kompetencji bądź zasług, jakie członek Rady Programowej posiada.
§ 37
Posiedzenie Rady Programowej odbywa się nie rzadziej niż raz w roku.
§ 38
Przewodniczący Rady Programowej może zaprosić Zarząd na posiedzenie Rady Programowej.
Rozdział VI
Majątek Stowarzyszenia
§ 39
Majątek Stowarzyszenia powstaje z:
§ 40
Składki członkowskie powinny być wpłacane do końca pierwszego kwartału każdego roku kalendarzowego. Członkowie wpłacają składki według zasad określonych przez Zarząd.
§ 41
1.udzielanie pożyczek lub zabezpieczeń osobistych zobowiązań członków lub pracowników majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jego członków,
2.przekazywania majątku Stowarzyszenia na rzecz członków Stowarzyszenia, członków organów Stowarzyszenia, członków Rady Programowej oraz pracowników Stowarzyszenia, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, zwłaszcza jeśli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
3. wykorzystywania majątku na rzecz członków Stowarzyszenia, członków organów Stowarzyszenia, członków Rady Programowej oraz pracowników Stowarzyszenia na zasadach innych, niż
w stosunku do osób trzecich, chyba że wykorzystanie wynika bezpośrednio z działania statutowego Stowarzyszenia.
4. zakup towarów lub usług od podmiotów, w skład których wchodzą członkowie Stowarzyszenia, członkowie organów Stowarzyszenia, członkowie Rady Programowej lub pracownicy Stowarzyszenia na zasadach mniej korzystnych niż rynkowe.
§ 42
Do składania oświadczeń woli Stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu Stowarzyszenia uprawnionych jest dwóch członków Zarządu działających łącznie, w tym Prezes lub Wiceprezes.
§ 43
Osoba wchodząca w skład organu Stowarzyszenia dopełnia szczególnych starań, aby gospodarka finansowa Stowarzyszenia była prowadzona
w sposób zgodny z przepisami prawa.
§ 44
Organy Stowarzyszenia, których kadencja zakończyła się, działają do chwili ukonstytuowania się nowo wybranych organów i zobowiązane są przekazać im protokolarnie wszelki majątek i prowadzone sprawy Stowarzyszenia.
Rozdział VII
Zmiany statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 45
Uchwalenie Statutu oraz jego zmiana następuje w drodze uchwały Walnego Zebrania Członków podjętej większością 2/3 głosów wszystkich członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania.
§ 46
§ 47
W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia mają zastosowanie przepisy Prawa o stowarzyszeniach.