RECITAL LIDII GRYCHTOŁÓWNY - 20.10.2018

W dniu 20-go października br. w sali koncertowej NOSPR-u wysłuchaliśmy recitalu wielkiej pianistki Lidii Grychtołówny z okazji Jej 90-tych urodzin. 

L.GRYCHTOLOWNA 90 lecieJej kariera zaczęła się od zajęcia VII miejsca na V Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1955 roku. Od tamtej pory podbiła serca krytyków i melomanów na całym świecie, pracowała pod batutą najwybitniejszych dyrygentów, dokonała setek nagrań, zasiadała w jury wielu prestiżowych konkursów.

W czasie występu w NOSPR wykonała z orkiestrą IV koncert fortepianowy G-dur Beethovena a po przerwie, już sama, utwory Schuberta, Brahmsa, Chopina Liszta Debussy’ego, Skriabina i Rachmaninowa. Wszystko z pamięci.

Nie zabrakło też sytuacji charakterystycznej dla temperamenu p. Lidii. Kiedy w drugiej części po pierwszym utworze część publiczności zaczęła oklaskiwać pianistkę, podniosła energicznie lewą rękę do góry i jednoznacznym ruchem oklaski uciszyła. Za to po zakończeniu recitalu publiczność brawami zmusiła ja do kilkukrotnego wychodzenia na scenę i wreszcie do bisu.

NOSPR 20181020.A


 

 

©2022 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku