KRZYWDY
Książka o wiejskich kobietach, czyli chłopkach – o tych, które ciężko pracowały od świtu do nocy, w patriarchalnym układzie, zależne najpierw od ojca, potem męża, w stałym kołowrotku dnia codziennego. Nikt nie pomagał, nikt nie wyręczał, nie współczuł. Autorka opisuje wiejską biedę okresu międzywojennego, głód nie tylko na przednówku, los dzieci zaganianych do obowiązków od najmłodszych lat. Czasem bydło (żywicielki rodziny i dobro materialne) traktowano lepiej niż dzieci, których było kilkoro lub kilkanaścioro w rodzinie. Ciężki też był los chłopskich wyrobnic, służących, zależnych od kaprysów ekonoma czy pani ze dworu, niektóre kobiety szukały pracy na saksach w Niemczech czy Francji.
„Ta książka powinna być lekturą obowiązkową (…). Wstrząsający obraz nieludzkiej męki codziennego życia, poniewierki, biedy, upokorzenia naszych babek i prababek. Na zegarze historii to przecież było wczoraj…” - tak pisze o tej książce Joanna Kos – Krause.
Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka po studiach na Uniwersytecie Wrocławskim, autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie”, biografii Kazimiery Iłłakowiczównej „Iłła”, książki „Służące do wszystkiego”.
Joanna Kuciel – Frydryszak – „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”,
Wyd. „Marginesy”, Warszawa 2023
poleca Barbara Solarska
---------------------------------- LEKTURA ----------------------------------------