LEKTURA POLECANA (63) - 04.07.2024 r. Dosknałe uzupełnienie udanych wakacji.

                                WARTO MIEĆ ZASADY

Niezwykła historia arystokraty, który w początkach bolszewickiej Rosji skazany został na dożywotnią egzystencję w maleńkim pokoiku (z okienkiem wielkości planszy szachowej) na poddaszu hotelu Metropol, najbardziej ekskluzywnego w tym czasie hotelu Moskwy (wcześniej w jego apartamentach bohater mieszkał). W tym klaustrofobicznym świecie hrabia Rostow potrafił stworzyć warunki , które pozwalały mu zachować godność, a wartości tworzące jego osobowość, nie straciły na znaczeniu. Bogactwo życia wewnętrznego, zasady, którym hołdował, pozwoliły mu wytrwać w tym więzieniu ponad 30 lat, do czasu zmylenia tropów i ucieczki, przy czym w czasie życia i pracy w hotelu zyskał sobie sympatię i przyjaźń kilku osób.

W tej pozornie lekko prowadzonej narracji przewijają się wątki tragicznych losów ludzi w okrutnej rzeczywistości państwa radzieckiego, znajdziemy także odniesienia do wielkich twórców literatury czy muzyki jak i refleksje filozoficzne, nad którymi warto się zastanowić. 

TOWLES Amor

Pisze jeden z recenzentów: „Powieść wspaniała pod każdym względem, pełna uroku, życiowej mądrości i filozoficznej zadumy (…) powieść, w której okrucieństwo epoki nie jest w stanie zniszczyć potęgi ludzkich relacji i wspomnień, jakie się z nimi wiążą”.

Amos Towles – ur. w 1964, amerykański pisarz, autor nagradzanej powieści „Dobre wychowanie”, zbioru opowiadań.

Amor Towles „Dżentelmen w Moskwie”, tł. Anna Gralak, Wyd. „Znak”, Kraków 2017                                            

                                                                   poleca Barbara Solarska

------------------------------------------ TOWLES - DŻENTELMEN W MOSKWIE -------------------------------------------------------


 

 

©2024 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku