Lektura polecana (61) - 02.05.2024 r.

                                      PODRÓŻ W NIEZNANE

        Książkę czyta się świetnie, intrygująca akcja prowadzi z wielkiego, północnego miasta, gdzie pada śnieg, wprost w głąb amazońskiej dżungli z jej zielonym, parnym, niebezpiecznym gąszczem, z egzotyczną fauną i florą.

Ale to nie powieść podróżnicza, ani przygodowa lecz tematycznie związana z nowoczesną dziedziną gospodarki jaką jest przemysł farmaceutyczny. W zapadły zakątek świata nad Amazonką zaprowadziła naukowców pracujących dla korporacji farmaceutycznej chęć uzyskania leku przedłużającego okres rozrodczy kobiet do późnej starości. Odkryto bowiem dzikie plemię, które taką zdolność posiada i akcja powieści toczy się wokół zbadania tego zjawiska. Oczywiście to nie wszystko, są bowiem i inne wątki, które pozwalają na zastanawianie się nad zagadnieniami przyjaźni, miłości, etyki, okrucieństwa, dobra i zła, a wszystko na tle zderzenia kultur cywilizacyjnych, do którego dochodzi podczas tej karkołomnej podróży w nieznane głównej bohaterki.

Barwna opowieść z nagłymi zwrotami akcji trzyma w napięciu, zaskakuje i zdumiewa, chciałoby się poprowadzić akcję dalej, tym bardziej, że rozwiązania pewnych problemów czytelnik może się jedynie domyślać.

PATCHETT ANN 05.2024

Ann Patchett – amerykańska pisarka i dziennikarka ur. w 1963 roku w Los Angeles, laureatka prestiżowych nagród literackich jak Orange Prize i PEN /Faulkner Award.

Ann Patchett – „Stan zdumienia, tł. A. Grelak, Wyd. „Znak”, Kraków 2012

                                                                   poleca Barbara Solarska

 

----------------------------------- ※ ※ ※ ※ ※ ※※ ※----------------------------------------------


©2024 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku