Wykład w dniu 15.02.2024 r. o Sejme Śląskim 1922-1929
Wykład był interesujący i to nie tylko dlatego że dotyczył Śląska który, jak dotąd bez powodzenia, stara się o uzyskanie „jakiejś” autonomii. Kilka zapamiętanych szczegółów:
- w trzech z czterech kadencji Śląskiego, jedynego w Polsce Sejmu, uczestniczyły posłanki:
I – 1922 – 1029: Janina Omańkowska i Bronisława Szymkowiakówna
II – 1929-1930 : ELżbieta Korfantowa i Maria Kujawska
III – 1930-1935: Maria Gruchlikowa i Maria Kujawska,
- pierwsze posiedzenie - „organizacyjne” Sejmu Śląskiego 1-szej kadencji prowadziła Janina Omańkowska (60+) jako poseł senior (ewenement w skali światowej), zaś sekretarzem była Bronisława Szymkowiakówna - jako najmłodszy poseł (20+).
- Sejm Śląski (również głosami posłanek) uchwalił m.in. że nauczycielki nie mogą być zamężne, bo wtedy będą dbać pw. o dom anie o szkołę,
- powszechnie znana niechęć między wojewodą Michałem Grażyńskim (przybył z Małopolski) i Wojciechem Korfantym – m.in. Dyktatorem II Powstania Śląskiego, była tak wielka, że Grażyński nawet zabronił „swoim” urzędnikom uczestniczyć w uroczystym pogrzebie Korfantego.
Najwięcej informacji było jednak o Marii Kujawskiej. Pochodziła z zasobnej rodziny w Raciborzu. Studiowała medycynę na uniwersytecie wrocławskim. Tam poznała poznaniaka Kazimierza Kujawskiego, również studenta medycyny, i wyszła za niego. To spowodowało że nauczyła się polskiego i odtąd działa na rzecz polskości Śląska. Kujawscy mieli cztery córki, w czasie wojny Maria z dwoma córkami przebywała w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Po powrocie spotkały się z ojcem na szczycie przejścia nad torami na dworcu w Pszczynie. Pan Kujawski był lekarzem powiatowym w Pszczynie i rodzina mieszkała w willi przy ul. Kościuszki 5, gdzie obecnie mieści się Przychodnia „Sanus”.
Wszystkie córki studiowały mdycynę. Ale kiedy rodzice w kilka lat po wojnie zmarli, dziewczyny zostały bez środków do życia a pw. studiowania. I wtedy pszczyńscy lekarze (dr Antes? dr Szafrański? dr Zenneg? dr Stieber? dr Błaszczyk? .....?) postanowili łożyć na ich utrzymanie do momentu zdobycia wykształcenia. To jeszcze mocniej związało je z Pszczyną i mimo że mieszkały i pracowały gdzie indziej, spoczęły wszystkie w grobie rodzinnym na cmentarzu „Wszystkich Świętych”. Grób zdobi płaskorzeźba wykonana na podstawie zdjęcia całej rodziny sprzed wojny.
Pani Alina Bednarz, radna Sejmiku Śląskiego (aktualnego) która to opowiedziała, od dłuższego czasu wyszukuje i gromadzi informacje dotyczące przedwojennych posłanek. Popełniła już kilka wydawictw związanych z tą tematyką, a teraz pisze książkę o Marii Kujawskiej i zamierza ją przedstawić u nas za kilka miesięcy.
Zdjęcia: patrz Galeria na www.utw.pszczyna.pl
---------------------------------------------SEJM SEJM SEJM SEJM ---------------------------------------