POSŁANKI SEJMU ŚLĄSKIEGO 1922-1939

   Wykład w dniu 15.02.2024 r. o Sejme Śląskim 1922-1929 

 

Wykład był interesujący i to nie tylko dlatego że dotyczył Śląska który, jak dotąd bez powodzenia, stara się o uzyskanie „jakiejś” autonomii. Kilka zapamiętanych szczegółów:

- w trzech z czterech kadencji Śląskiego, jedynego w Polsce Sejmu, uczestniczyły posłanki:

I – 1922 – 1029: Janina Omańkowska i Bronisława Szymkowiakówna

II – 1929-1930 : ELżbieta Korfantowa i Maria Kujawska

III – 1930-1935: Maria Gruchlikowa i Maria Kujawska,

- pierwsze posiedzenie - „organizacyjne” Sejmu Śląskiego 1-szej kadencji prowadziła Janina Omańkowska (60+) jako poseł senior (ewenement w skali światowej), zaś sekretarzem była Bronisława Szymkowiakówna - jako najmłodszy poseł (20+).

- Sejm Śląski (również głosami posłanek) uchwalił m.in. że nauczycielki nie mogą być zamężne, bo wtedy będą dbać pw. o dom anie o szkołę,

- powszechnie znana niechęć między wojewodą Michałem Grażyńskim (przybył z Małopolski) i Wojciechem Korfantym – m.in. Dyktatorem II Powstania Śląskiego, była tak wielka, że Grażyński nawet zabronił „swoim” urzędnikom uczestniczyć w uroczystym pogrzebie Korfantego.

Najwięcej informacji było jednak o Marii Kujawskiej. Pochodziła z zasobnej rodziny w Raciborzu. Studiowała medycynę na uniwersytecie wrocławskim. Tam poznała poznaniaka Kazimierza Kujawskiego, również studenta medycyny, i wyszła za niego. To spowodowało że nauczyła się polskiego i odtąd działa na rzecz polskości Śląska. Kujawscy mieli cztery córki, w czasie wojny Maria z dwoma córkami przebywała w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. Po powrocie spotkały się z ojcem na szczycie przejścia nad torami na dworcu w Pszczynie. Pan Kujawski był lekarzem powiatowym w Pszczynie i rodzina mieszkała w willi przy ul. Kościuszki 5, gdzie obecnie mieści się Przychodnia „Sanus”.

Wszystkie córki studiowały mdycynę. Ale kiedy rodzice w kilka lat po wojnie zmarli, dziewczyny zostały bez środków do życia a pw. studiowania. I wtedy pszczyńscy lekarze (dr Antes? dr Szafrański? dr Zenneg? dr Stieber? dr Błaszczyk? .....?) postanowili łożyć na ich utrzymanie do momentu zdobycia wykształcenia. To jeszcze mocniej związało je z Pszczyną i mimo że mieszkały i pracowały gdzie indziej, spoczęły wszystkie w grobie rodzinnym na cmentarzu „Wszystkich Świętych”. Grób zdobi płaskorzeźba wykonana na podstawie zdjęcia całej rodziny sprzed wojny.

KUJAWSCY przed i po

Pani Alina Bednarz, radna Sejmiku Śląskiego (aktualnego) która to opowiedziała, od dłuższego czasu wyszukuje i gromadzi informacje dotyczące przedwojennych posłanek. Popełniła już kilka wydawictw związanych z tą tematyką, a teraz pisze książkę o Marii Kujawskiej i zamierza ją przedstawić u nas za kilka miesięcy.

Zdjęcia: patrz Galeria na www.utw.pszczyna.pl

---------------------------------------------SEJM SEJM SEJM SEJM ---------------------------------------






©2024 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku