KSIĄŻKA AUTOBIOGRAFICZNA
W zasadzie to każdy powinien przeczytać „Z głowy”, starsi dla przypomnienia sobie czasów m.in. swojej młodości w PRL-owskiej rzeczywistości, młodzi dla zaznajomienia się z nią. Akcja zaczyna się wprawdzie w przeddzień stanu wojennego, ale retrospektywne obrazy przewijają się przez cały czas. Jest to bowiem książka autobiograficzna urodzonego w 1938 roku pisarza, który nie szczędzi także szczegółów w przedstawianiu bliższych czy dalszych znajomych, zaprzyjaźnionych z nim bądź nie. Znajdujemy wśród nich również znane powszechnie nazwiska. Absurdy i paradoksy życia w PRL i nie tylko, egzystują w parze z opisaniem przywar bliźnich i własnych pisarza – powstają sytuacje ukazane w groteskowym świetle tragi-farsy.
Odkrywa wieko kufra z wyobrażeniami o „szczęściu” w Ameryce. Nie przechwala się swoimi namacalnymi sukcesami, ale opowiada także o swoich niełatwych początkach oraz o ludziach, którzy nigdy poza te początki nie wyszli, i dla których sen o Ameryce skończył się gorzko, czy wręcz tragicznie. Ujawnia niemiłe prawdy o człowieku: „Bo człowiek, to jest tylko człowiek i połowa przyjemności z sukcesu to widoczna tuż pod bokiem katastrofa oraz rozpacz i poniżenie, w których sukces się raz po raz wesoło przegląda”, także o Polakach:
„My, Polacy, jesteśmy bardzo dumni z Jana Pawła II. Ale nie mam wątpliwości, że gdyby to Polacy wybierali papieża, wybraliby Francuza”.
Książka ta przybliża poza tym ogólną działalność literacką J. Głowackiego i nie mam wątpliwości, że sięgnąć trzeba po inne pozycje tego pisarza.
Janusz Głowacki - popularny pisarz, dramaturg i scenarzysta, którego sztuki grane są na całym świecie. Jego książki to m.in. „Nowy taniec la-ba-da”, „My sweet Raskolnikow”, „Moc truchleje”, „Ostatni cieć”, dramaty: „Polowanie na karaluchy”, „Antygona w Nowym Jorku”, „Czwarta siostra”, „Good night Dżerzi”. Jest autorem scenariuszy filmów: „Polowanie na muchy”, „Trzeba zabić tę miłość”, współautorem „Rejsu”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagródliterackich.
Zmarł w 2017 r.
Janusz Głowacki „Z głowy” Wyd. „Świat Książki”, Warszawa 2004
Barbara Solarska
---------------------------------- BS BS BS BS BS BS BS BS --------------------------------------------