LEKTURA POLECANA (51) - 11.06.2023r

ORIENT EXPRESS

       Jak pisał autor Graham Green „po raz pierwszy i ostatni w życiu, chciałem napisać książkę wyłącznie dla przyjemności” i to właśnie jest „Pociąg do Stambułu”.

Jej bohaterami są pasażerowie legendarnego pociągu Orient Express na linii Ostenda – Kolonia – Wiedeń - Belgrad – Stambuł. Zupełnie obce sobie osoby w czasie trwającej trzy dni podróży nawiązują relacje, nie zawsze dla siebie wygodne, czasem zupełnie nieprzewidywalne. Znajdujemy tu wątek miłosny, handlowy, kryminalny, a także polityczny z uchwyconym antysemityzmem lat 30. XX wieku, jednym słowem autor maluje przed czytelnikiem urozmaicony obraz nastrojów społecznych w okresie międzywojennym w Europie.

Bohaterowie powieści są świetnie, wnikliwie przez autora scharakteryzowani, należą do nich tancerka, żydowski przedsiębiorca, dziennikarka, socjalista z wyrokiem, złodziej i morderca. Akcja toczy się żwawo, czyta się świetnie, i myślę, że autor napisał książkę nie tylko dla własnej przyjemności, ale także czytelniczej.

GREENE GRAHAM.2023

Powieść został sfilmowana.

       Graham Green (1904 – 1991) – pisarz angielski, autor powieści m.in. „Trzeci człowiek”, „Moc i chwała”, „Komedianci”, „Spokojny Amerykanin”.

Graham Green „Pociąg do Stambułu”, tł. Piotr Kuś,

Wyd. Albatros, Warszawa 2015

                                                                                                                                                                                          poleca Barbara Solarska

 

---------------------------------------- ₺ ₺ ₺ ₺ ₺ ₺ ₺ ₺   -----------------------------------------


 

 

©2024 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku