LEKTURA POLECANA (50) - 22.05.2023 r.r r.

                                     RZECZ O GISZOWCU

Autorka podjęła trud historyka, archiwisty, dziennikarza (wywiady) i literata wreszcie, żeby opisać losy Giszowca – dzielnicy Katowic na przestrzeni jednego wieku, a SZEJNERT Malgorzata CzarnyOgrod więc od powstania tego osiedla po dziś. Przypadek sprawił, że przyjechała do Giszowca i zauroczona tym kawałkiem ziemi, oddała dzięki swojej wnikliwości literackiej i człowieczej w ogólności, obraz wyraźny, dokładny i spójny. Z podziwem należy podkreślić fakt, że nie pochodząc ze Śląska, z całym zrozumieniem, a także ciepłem ukazuje pogmatwane nieraz i niełatwe losy Ślązaków, nie oceniając przy tym ich samych, ani ich życiowych wyborów. Okres 100 lat, który obejmuje dzieje Giszowca, poprzedza część dotycząca historii rodziny Giesche i ich spadkobierców – twórców imperium przemysłowego (kopalnie, huty) na Śląsku. Aby ułatwić czytelnikom orientację w rodzinnych koligacjach poszczególnych bohaterów, na końcu książki autorka umieściła krótkie ich omówienie na tle rodziny.

Talent i empatia w odniesieniu do Giszowca i jego mieszkańców pozwolił autorce opisać „stare miasto ogród, rozjechane już przez blokowiska, które ciągle jeszcze broniło się jakąś wieżyczką, podcieniem, gankiem, łamanym dachem, zaświadczając, jakim było kiedyś cudem. Ludzie, którzy uznali to miejsce za swoją ojczyznę domową i duchową, robili co mogli, by ją zachować”.

O tej książce Kazimierz Kutz mówi: „Dla mnie to arcydzieło w zbiorze śląskiej tematyki, które ukazuje autentyczną magię Górnego Śląska i mądrą filozofię długiego trwania jego mieszkańców”.

Małgorzata Szejnert jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarką, współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, prowadziła w niej przez 15 lat dział reportażu. Jest autorką kilku książek.

Małgorzata Szejnert, „Czarny ogród”,  Wyd. „Znak”, Kraków 2007  

                                                              poleca  Barbara Solarska

 

------------------------------------------ ︼ ︼ ︼ ︼ ︼ ︼ ︼ ︼  -----------------------------------------------


©2023 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku