Lektura polecana (49) - 18.04.2023 r.

POWIEŚĆ MAGICZNA

Siddhartha – to indyjskie imię bohatera książki, który jako syn bramina wychowany był wśród kapłanów i mędrców, sam jednak nie znalazł w sobie powołania, by pójść ich śladem. Wyrusza w świat, zmieniając co jakiś czas nie tylko swój status społeczny, ale także i swoje wyobrażenia o otaczającej go rzeczywistości. Jest ubogim pielgrzymem, bogatym kupcem, amatorem ziemskich uciech, ale poszukiwanie sensu życia, które towarzyszy wszelkim jego poczynaniom, zostaje zaspokojone dopiero życiem w prostocie i ubóstwie dnia codziennego, w harmonii z przyrodą niezależnie od filozoficznych i religijnych teorii, mądrości i rozważań.

HESSE.H SIDDHARTA.04.2023Akcja toczy się w czasach Buddy (VI w. p.n.e.), z którym dane jest bohaterowi opowieści spotkać się osobiście. Książka pełna magicznej treści przepełniona jest filozofią Wschodu, skłania do refleksji nad sensem życia, sprzecznościami natury ludzkiej, pojęciem szczęścia, a także do odkrywania samego siebie. Według recenzji to jedna z najważniejszych i najpoczytniejszych książek Hessego.

Herman Hesse (1877 – 1962) - niemiecki pisarz o pacyfistycznych poglądach, poeta, eseista, laureat Nagrody Nobla w 1946 r. Od 1919 r. mieszkał w Szwajcarii. Jego powieści to m.in. „Peter Camenzind”, „Pod kotami”, „Demian”, „Narcyz i Złotousty, „Wilk stepowy”, „Gra szklanych paciorków”. Książka Siddhartha powstała w 1922 roku.

Herman Hesse „Siddha⺯rtha. Poemat indyjski”, tł. M. Łukasiewicz, PIW 2008 

                                                                          poleca Barbara Solarska

(audiobook: https://www.youtube.com/watch?v=vnF8-D3YQvc&list=RDCMUCwhwdMgxy9CVt-qCEdVcn-g&start_radio=1&rv=vnF8-D3YQvc)

 -------------------------------- ⺯⺯⺯⺯⺯⺯⺯⺯   -------------------------------------


©2024 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku