PRZYGODY Z KOTAMI
Czy ktoś tak pisał o kotach? Chyba nie. Z taką wnikliwością, znajomością kociej natury wynikającej z wieloletniej obserwacji kilku kocich pokoleń. Kot jako zwierzę domowe, traktowane z wyrozumiałością dla kocich fanaberii ( „pora na ostentacyjne wybrzydzanie przy jedzeniu. Nie, nie, nie będzie jadła z puszki”), szacunkiem wobec chadzania własnymi ścieżkami, a także podziwem dla zewnętrznej urody: … „wkroczyła w wiek dojrzały. Była wtedy taka śliczna, taka doskonała!... była samą gracją, delikatnością, samym taktem i ciepłem. /-/Arogancko świadoma swej urody... /-/ Pyszczek i ciało zawsze ułożone według jakiegoś wewnętrznego monitora”.
Początek książki może szokować opisem traktowania watah dzikich kotów na farmie rodziców w Afryce, gdzie autorka się wychowała, a także domowych, które rozmnażały się w niebywałym tempie. Kolejne rozdziały to już koegzystencja człowieka i pojedynczych kocich osobników w mieszkaniach w Londynie. W formie gawędy autorka snuje opowieści o charakterach, skłonnościach swoich domowych towarzyszy, ukazuje ich skomplikowaną i złożoną naturę. Uświadamia równocześnie, że posiadanie kota, to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek i odpowiedzialność, to także choroby i starość.
Jak pisze recenzent z okładki książki: „Nikt dotąd tak prawdziwie i rzetelnie nie przedstawił wzajemnego przenikania się niezależnej natury kociej i ludzkiej, ani nie udowodnił z tak zadziwiającą intuicją znaczącej roli kota w życiu człowieka”.
Doris Lessing – ur. w Iranie w 1919 r., wychowana w RPA, mieszkająca w Anglii (zm. w 2013 r.). pisała powieści obyczajowe, science-fiction, opowiadania, dramaty i poezję. Laureatka literackiej Nagrody Nobla w 2007 r. Jej znane powieści to m.in. „Lato przed zmierzchem”, „Pamiętnik przetrwania”, „Piąte dziecko”, „Złoty notes”, opowiadania „Mrowisko”.
Doris Lessing „O kotach”, tł. A. Bańkowska, Wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2008
poleca Barbara Solarska
---------------------------------------- k o t k o tk o t------------------------------------------