LEKTURA POLECANA (46) - 12.02.2023 rr.

MÓJ ZACHWYT

Rozbłyski, lśnienia, koronki myśli, precyzja i wyczucie słowa, elegancja w doborze skojarzeń i wyrażeń. Przekaz jasny i wyrazisty, jednym słowem – literatura wysokich lotów. To zbiór esejów – impresji łączących muzykę, pejzaże i włóczęgę samochodem przez bliższe i dalsze strony. („Są pejzaże dokładające się do muzyki i muzyka dekorująca pejzaż.”)

Obrazy, w których przeszłość przeplata się z teraźniejszością, muzyka (klasyczna, jazzowa, ludowa, polska i zagraniczna) słuchana podczas spokojnego przemieszczania się samochodem i odpowiednio dobrana do mijanego krajobrazu czy to na drogach południowej Europy, czy też na polskich bezdrożach, wrażenia, umiejętność doceniania codziennych drobiazgów – to wszystko stanowi zbiór refleksji autora na temat życia, literatury, muzyki, przeszłości. Jak mówi pisarz „Jesteśmy przypisani obrazom, dźwiękom, frazom, wersom i pejzażom w zasadzie do śmierci”.

 

RYLSKI JADAC

 

 

Miłośnikom pięknego słowa gorąco polecam.

Eustachy Rylski – ur. w 1944 r. w Nawojowej koło Nowego Sącza, prozaik, dramaturg, scenarzysta, autor powieści „Stankiewicz”, „Powrót”, „Człowiek w cieniu”, „Warunek”, „Na grobli”, „ Obok Julii”, „Blask”, pięciu sztuk teatralnych, trzech zbiorów opowiadań.

Eustachy Rylski „Jadąc”, Wyd. „Wielka Litera”, Warszawa 2021                                                                                                                                                       

                                                                               poleca: Barbara Solarska

 

---------------------------------------------  E R  E R  E R  E R    ------------------------------------------------

©2024 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku