LEKTURA POLECANA (45) - 31.01.2023 r.

ODOSOBNIENIE

         Kilkusetosobowa grupa polskich oficerów znalazła się na początku II wojny światowej w obozie odosobnienia na szkockiej wyspie Bute. Odsunięci zostali od uczestnictwa w życiu politycznym i tym samym wojennym, jako przedstawiciele władzy sanacyjnej w opozycji do gen. Wł. Sikorskiego (naczelnego wodza Wojska Polskiego od końca września 1939 r.). Oficerowie ci otrzymywali wyposażenie, mogli nawet sprowadzić rodziny, ale nie wolno im było opuścić wyspy i uczestniczyć w działaniach wojennych, mimo gotowości do walki. Uważali to za ogromny dyshonor i krzywdę, wielu z nich nie przyznawało się do tego po wojnie. Los więźnia na wyspie podzielał też wujek autorki - Ignacy Raczkowski, który podczas pobytu na Bute zmarł i tam został pochowany. Milczenie rodziny na ten temat stało się dla Małgorzaty Szejnert inspiracją do zbadania sprawy i napisania książki, wyjaśniającej ten mało znany epizod z historii losów Polaków w czasie II wojny.

 SZEJNERT Malgorzata

Autorka, jak zwykle dociekliwa, szuka wszelkich śladów, które pomogłyby naświetlić niejasną, upokarzającą sytuację Polaków uwięzionych przez swoich, na skutek politycznych animozji, podczas gdy wokół szalała wojna! (Czy historia nas czegoś nauczyła? Należy wątpić.).

        

Małgorzata Szejnert – ur. w 1932 r. w Warszawie, dziennikarka, pisarka. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką m.in. książek: „Czarny ogród”, „Wyspa klucz”, „Dom żółwia” , „Usypać góry. Historie z Polesia”.

 Małgorzata Szejnert „Wyspa węży” Wyd. „Znak”, Kraków 2018                   

                                                                                        poleca  Barbara Solarska

 

--------------------------------  M S M S M S M SM S  --------------------------------------


                                                                                                                            

©2024 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku