LEKTURA POLECANA (41) - 14.07.2022r r.

ZWYCZAJNE ŻYCIE

Jest to opowieść o mężczyźnie, który przechodzi przez życie jak wielu innych, zbliża się jednak czas refleksji nad sobą, nad życiowymi poczynaniami. Bohater, nie posiadający w książce nawet konkretnego imienia, ma za sobą trzy, zakończone fiaskiem małżeństwa, dobrze płatną pracę zawodową w reklamie, mimo studiów artystycznych i aspiracji w tej dziedzinie. Nadszedł czas samotności, niedomagań ciała, w reszcie chorób. Oswajanie się z nowymi okolicznościami jest przygnębiające i gorzkie. Odchodzą rówieśnicy, bądź popadają w ciężkie choroby, a przebywanie na terenie osiedla dla starszych osób, mimo luksusowych warunków, wcale nastroju nie poprawia. Czuje się coraz bardziej spychany na margines życia, przygotowuje do kresu swej wędrówki i spotkania ze śmiercią, podobnie jak czyni to bohater angielskiego moralitetu z XV w. – legendarny Everyman, do którego powieść nawiązuje. Ciężko jest się jednak pogodzić z tym, że : „… tak jak wszyscy starcy podlega procesowi stopniowego zaniku i przyjdzie mu spędzić w tej marnej postaci resztę bezcelowych dni – dni bezcelowych i nocy niepewnych, wypełnionych żmudnym znoszeniem degradacji fizycznej, śmiertelnego smutku i oczekiwania, oczekiwania na nic. Tak się to kończy – pomyślał. To jest ten sekret, którego nie mogłeś dotąd znać.”

 ROTH PHILIP 2022

Philips Roth - ur. w 1933 r., jest jednym z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich. Otrzymał wiele prestiżowych nagród – ostatnio w 2006 r. PEN/Nabokov Award, w 2007 – PEN/Saul Bellow Award za osiągnięcia w dziedzinie literatury amerykańskiej. Jego powieści to m.in. „Cień pisarza”, Dziedzictwo, „ Kompleks Portnoya”, „Konające zwierzę”, „Spisek przeciw Ameryce”, „Praska orgia”.

Philip Roth „Everyman”, tł. J. Kozak

Wyd. “Czytelnik”, Warszawa 2008                                     poleca: Barbara Solarska

 

--------------------------------------------------- kkkkkkkk   -----------------------------------------------------------

©2022 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku