FILOZOFIA W PONIEDZIAŁEK - 09.05.2022 r.

      Drodzy Państwo,

Wyłuskałam z ostatniej dyskusji na zajęciach zagadnienie, które sprowadzałoby się do pytania:

"Czy idealiści - i idealistki - mają jakiekolwiek szanse powodzenia"

(rozumianego jako "naprawa świata") wobec okrucieństwa jednych, a rozpaczy i bólu drugich"? I kto to by byli, ci idealiści/te idealistki? W poniedziałek więc przyjrzymy się bliżej zasygnalizowanemu zagadnieniu.

I podkreślam: nie chodzi o "przeciąganie liny". W filozofii wszak panuje powszechna niezgodność poglądów; jest to wyzwanie intelektualne, ale i ulga (zważywszy na fakt, do czego prowadzi powszechna zgodność poglądów - vide totalitaryzmy wszelkiej maści). Skupimy się na kilkorgu ludziach, poczynając od Simone Weil, poprzez Etty Hillesum do Christiana de Cherge i ich postawach w sytuacjach granicznych.

Zachęcam do spotkania z nimi; dla siebie, tradycyjnie, wybieram rolę medium;)
Pozdrawiam i do zobaczenia w najbliższy poniedziałek, 9 maja 2022 r.

 JAMROZIK 01

 

Małgorzata Łukomska-Jamrozik - Medium

 

 

FILO 10 S.WEILL

 

 

Simone WeilKto mieczem wojuje, ten od miecza ginie.

                       Kto miecz odkłada – umiera na krzyżu

 

 

 

FILO 10 E.HILLESUM

 

Etty Hillesum = Holenderska Żydówka przychodzi na świat w 1914 roku i umiera w Oświęcimiu 30 listopada 1943 roku, najpierw „daleka od Boga, krucha i niezadowolona”, potem „przemieniona” przez odkrycie Boga, gdy patrzyła „w głąb samej siebie”, jak opisał ją Benedykt XVI podczas jednej ze swoich ostatnich audiencji.

 

FILO 10 CH.deCHERGE

Christian de Cherge – zakonnik w Algierze, testament > Gdybym pewnego dnia - choćby i dzisiaj - stał się ofiarą terroryzmu, który - jak sądzę - jednakowo traktuje wszystkich żyjących w Algierii obcokrajowców, chciałbym, aby moja wspólnota, mój Kościół, moja rodzina, pamiętali, że moje życie było dane Bogu i temu krajowi. Chciałbym, aby zrozumieli, że jedyny Władca wszelkiego życia miał udział w tym odejściu, nawet brutalnym.

 

-------------------------------------------------øøøøøøøø   ------------------------------------------------

©2022 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku