LEKTURA POLECANA (39) - 29.04.2022r.

MIŁOSNA KORESPONDENCJA

        Noblistka Wisława Szymborska i jej życiowy partner Kornel Filipowicz jeden z najważniejszych prozaików polskich. Ich korespondencja to niezwykły przekaz uczuć, których siła nie leży w patosie, epatowaniu wzniosłymi, bądź sentymentalnymi frazesami. Ukrywa się pomiędzy wierszami (nie chodzi tu o konkretne wiersze poetki), często stawia jakby kropkę nad i, w samym zakończeniu czy post scriptum listu. Te listy, karteczki, telegramy zawierają jasne, klarowne treści, dyskretne, ale pełne empatii i zrozumienia jakim obdarzają się wzajemnie. A Szymborska nie byłaby sobą, gdyby nie przemycała ogromnej dawki swoistego humoru, załączając wycinanki, wyklejanki, rysunki z prasy z odpowiednimi komentarzami, zabawnymi napisami w kształcie dymków, czy wprowadzając do listów pisanych stylizowanym językiem fikcyjne postaci. Autorzy listów zamieszczają też anegdotki, zabawne historyjki, opowiastki. To wszystko sprawia, że książkę czyta się z ogromną przyjemnością, często rozbawieniem.

Jest to też obraz życia w czasach PRL-u, z odnotowaniem trudności aprowizacyjnych, ograniczeniem działalności twórczej pisarzy poprzez cenzurę, kształtowanie się opozycji. A na tym tle grupa twórczych przyjaciół, która próbuje pokolorować szarość życia w komunistycznym państwie.

Ta niepublikowana dotąd subtelna korespondencja niezwykłej pary obejmuje lata 1966-1985.

Listy. Najlepiej w życiu ma Twój kot” /

Wyd. „Znak”, Kraków 2016

                                                                             poleca  Barbara Solarska

 

SZYMBORSKA   FILIPOWICZ.xx

---------------------------------------------------------   BBBBBBBB     ----------------------------------------------------------

©2022 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku