LEKTURA POLECANA (37) - 26.02.2022r.

 OBRACHUNEK Z ŻYCIEM

W ośmiu opowiadaniach Jerzy Pilch wiąże, jak prawie w każdej książce, wątki autobiograficzne z fabułą. Jest więc sporo odniesień do życia rodzinnego, do trudnych relacji z ojcem, do religii protestanckiej, z której się wywodzi, także do małżeństwa z o wiele młodszą kobietą. Autor dokonuje obrachunków z życiem i własną twórczością, gorzkie refleksje dotyczą przemijania, choroby, nieuniknionej śmierci, samobójstwa. Przeszłość łączy z teraźniejszością, nie brakuje mocno krytycznych uwag dotyczących aktualnej sytuacji politycznej i rządu, podanych z ironią i sarkazmem. Główny bohater to alter ego autora, a książka „Żółte światło” okazała się ostatnią w jego twórczości i życiu.

Nie jest to łatwa w odbiorze lektura, dobrze więc jest wcześniej sięgnąć po inne powieści Jerzego Pilcha.
PILCH.JERZY

Jerzy Pilch (1952-2020) – pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg, scenarzysta filmowy. Jego sztuki adaptowano na potrzeby teatru TV i filmu („Spis cudzołożnic”, „Pod Mocnym Aniołem”). Laureat Nagrody Fundacji Kościelskich, Nike i wielu innych. Jest m.in. autorem książek „ Wiele demonów”, „Dziennik”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, „Moje samobójstwo”, „Spis cudzołożnic”, „Narty Ojca Świętego”, „Tysiąc spokojnych miast”.

Jerzy Pilch - „Żółte światło”, Wyd. „Wielka Litera”, Warszawa 2019

                                                                                                                                                              Barbara Solarska  

-------------------------------------------------------   ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ    --------------------------------------------------------

©2022 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku