LEKTURA POLECANA (36) - 18.10.2021 r.

NOWE ŻYCIE

Nowa Fundlandia – wyspa u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej, część kanadyjskiej prowincji. To właśnie tam autorka umieściła główną część akcji powieściowej. Surowa, nieprzyjazna przyroda, gdzie sztormowe fale nazbyt często uderzają o wybrzeże; nieustające wichry, mróz i zamiecie śnieżne zimową porą – to tam w rodzinnych stronach znalazł schronienie bohater powieści, któremu rozsypało się życie, uciekinier z wielkomiejskiego chaosu i osobistych niepowodzeń. Przeciwności losu, nowe wyzwania, zmaganie z siłami przyrody, ale też przebywanie wśród zahartowanych ludzi w pokorze wobec sił niezależnych od człowieka, wydobyły z niego cechy i działania, których się nie spodziewał. Dzięki nim odnalazł sens życia i wiarę w siebie.

PROULX Annie Ks.PortoweDzięki tej książce poznajemy też życie nowofundlandzkich rybaków i wiosek, w których wiodą pełne trudów życie, wiadomości o nich autorka czerpała ze źródeł w postaci dzienników, pamiętników, wspomnień miejscowych ludzi.

Anna Proulx – amerykańska pisarka i dziennikarka. Za „Kroniki portowe” otrzymała w 1994 r. Nagrodę Pulitzera. Jest też laureatką Nagrody National Book Award oraz innych nagród literackich. Jej powieści to: „Pocztówki”, „As w rękawie”, „Akordeonowe zbrodnie”, „Pieśń serca”, „Drwale”.

Anna Proulx –„Kroniki portowe”, tł. Jerzy Polak

Wydawnictwo Poznańskie WP, Poznań  2018

                                                  Poleca - Barbara Solarska

------------------------------   hhhhhhhhhhhh-----------------------------------------------------

 

©2022 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku