LEKTURA POLECANA (35) - 18.01.2022 r.

PASJONATKA PRZYRODY

         To książka o Simonie Kossakprawnuczce Juliusza, wnuczce Wojciecha, córce Jerzego. Talentów artystycznych po przodkach nie miała, urody także, i to wystarczyło, by być niezauważaną i lekceważoną przez resztę rodziny. Znalazła dla siebie zupełnie inną dziedzinę, która pochłonęła ją do tego stopnia, że zamieszkała w opuszczonej, drewnianej leśniczówce bez prądu i wody, w głębi lasu, 6 km od Białowieży. W otoczeniu dzikiej przyrody, zwierząt, pracowała naukowo jako biolog, zoopsycholog, w całkowitej symbiozie z rzeczywistością, która ją otaczała. Niełatwy charakter, a także fakt, że na pierwszym miejscu były u niej zwierzęta i ich dobro, powodowało, że zaprzepaszczała przyjaźnie, czy naukowe kontakty. Nie mniej przez wielu była doceniana, dla niej do Białowieży i do samotnej leśniczówki przyjeżdżali przyrodnicy zainteresowani jej działalnością z kraju i zagranicy. O zwierzętach i lesie potrafiła dużo i pięknie opowiadać, toteż powstawały z jej udziałem audycje radiowe, sama pisała artykuły do fachowych pism, kręciła dokumentalne filmy.

 KOSSAK Simona

         Królowa puszczy” jak ją nazywano, niesamowita i intrygująca osoba, pasjonatka przyrody i tak też została ukazana przez autorkę Annę Kamińską. Historia oparta na dokumentach, materiałach prasowych, wspomnieniach osób, które ją znały. Świetnie napisana książka, z pełną empatią dla głównej bohaterki, ale nie "pomnikowo".                                                                           

  KAMINSKA Anna       Anna Kamińska – ur. w 1980 w Żyrardowie, dziennikarka, pisarka, ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, autorka książek: „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych”(2010), „Miastowi. Slow food i aronia losu” (2011).

                                                                                                                                                                                                                                                        

Anna Kamińska „Simona. Opowieść i niezwyczajnym życiu Simony Kossak”,

Wydawnictwo Literackie, Kraków 2015.

                                                                                                                    Poleca  Barbara Solarska

--------------------------------  ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ψ ---------------------------------------------------------
 

 

©2022 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku