LEKTURA POLECANA 33 - (22.09.2021)

AFRYKA MINIONA

Pięknie wydana książka autorstwa Macieja Kydryńskiego ukazuje Afrykę z przełomu XIX i XX wieku nie tylko poprzez tekst, ale angażując w tę prezentację fotografie z pocztówek, przesyłanych z kolonialnych afrykańskich krajów do Europy, listy, mapy i ryciny. Te kolekcjonerskie skarby zdobywane na bazarach, targach staroci czy w antykwariatach połączył autor w opowieść na temat sztuki fotografii, także literatury, muzyki czy malarstwa. Stara się odtworzyć losy postaci z fotografii, obnażając równocześnie okrucieństwo ery kolonialnej, zło, absolutną pogardę dla tubylców, ale także piękno, czułość czy urodę.

KYDRYNSKI AfrykaPrzewijają się przez poszczególne rozdziały legendarne postacie związane z odkrywaniem i przygodami w Afryce jak Stanley, Livingstsone, gen. Gordon, Albert Schweitzer czy z literackiego świata Andre Gide, Gustaw Flaubert.

Piękno języka Marcina Kydryńskiego, w którym splata się reporterski konkret i poetycka aura, a także erudycja, powoduje, że lektura sprawiać może przyjemność zarówno podróżnikowi, ludziom sztuki jak i przeciętnemu czytelnikowi.

Autor mówi: „Kolekcjonuję spojrzenia i milczenia; kolejne nadzieje na trwanie, na ponowne spotkanie po wieku, na lichą, jaką bądź nieśmiertelność, choćby na kartach książki. W naszych oczach, póki my jeszcze trwamy. Te karty są dziś jedynym świadectwem, że gdzieś, kiedyś byli”.

Marcin Kydryński ur. w 1968 r. w Warszawie – dziennikarz radiowy, muzyczny, pisarz, autor tekstów piosenek, podróżnik, fotograf, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali muzycznych. Jego książki to m.in. „ Metro na Broadwayu, upadek jest formą lotu”, „Chwila przed zmierzchem”, „Pod słońce”, „Muzyka moich ulic. Lizbona”, „Biel. Notatki z Afryki”.

Marcin Kydryński „Dal. Listy z Afryki minionej”, Wyd. Edipresse, Warszawa 2020

                                                                     poleca Barbara Solarska


 

 

 

©2022 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku