KLIMATY BAŁKAŃSKIE - wrażenia z wycieczki 9-17.09.2021r

Bałkańskie klimaty

Studenci i sympatycy UTW Pszczyna zrealizowali w dniach od 9 do 17 września 2021 roku swoje turystyczne marzenia na Bałkanach…

Wyjechaliśmy z Pszczyny późnym wieczorem w czwartek 9 września i nazajutrz wieczorem po przejechaniu ponad 1000 km dotarliśmy do Sarajewa, miasta znanego z historii i Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984. Turystyczne doznania obejmowały cały wiek XX: od tragicznej śmierci austriackiego księcia Franciszka Ferdynanda w 1914 roku, po lata 90. XX wieku, kiedy miasto przez prawie cztery lata było oblężone w czasie wojny na Bałkanach. Nasz zachwyt wzbudziła wielokulturowość tego miejsca; zarówno pod względem tradycji jak i religii.                                             

BALK Czarnogora 09.2021

Następnego dnia udaliśmy się na malownicze wybrzeże w Czarnogórze nad Bokę Kotorską. To największa zatoka polodowcowa w południowej Europie. Zwiedziliśmy miasteczko Perast, w tym sanktuarium Matki Boskiej Skalnej położonym na niewielkiej wysepce. Dopełnieniem atrakcji okazało się zwiedzanie Kotoru – średniowiecznego miasta wpisanego na listę UNESCO. Warto podkreślić, że Riwiera Czarnogórska ze względu na walory krajobrazowe i klimatyczne jest jednym  z najbardziej rozwijających się regionów kraju.

Dla wielu z nas odkryciem okazała się Albania. Tam spędziliśmy 3 dni w gościnnym hotelu „Bella Vista” w mieście portowym Durres. Jednym z najstarszych miejsc eksponowanym dzisiaj turystom jest Szkodra. Miasto leży nad Jeziorem Szkoderskim, urzeka miejscem, gdzie zwiedza się ruiny średniowiecznej twierdzy Rozata; dopełnieniem jest zapierający dech w piersiach widok ze wzgórza na panoramę miasta.

BALK Albania Szkodra 09.2021

 

Następny punkt zwiedzania to Kruja – jeden z najstarszych grodów Albanii, miejsce związane z bohaterem narodowym Skandenbergiem, powstańcem, przywódcą, a przede wszystkim pogromcą Turków w XV wieku, hołubionym przez Albańczyków do dnia dzisiejszego.

Oczywiście , nie mogliśmy pominąć stolicy kraju. Tirana dzisiaj, po latach zniewolenia przez dyktatora komunistycznego Envera Hodży, jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym. Uczestnicy wycieczki byli mile zaskoczeni rozwojem Albanii i dumą wyrażaną przez Albańczyków z tytułu osiągnięć i przeobrażeń własnego kraju. Wielu z nich podejmuje studia za granicę, a po ich ukończeniu wracają na rodzinny grunt, wykorzystując pozyskany potencjał intelektualny.

                           

BALK Macedonia SkopieA 09.2021

                                                    

 Z Albanii pojechaliśmy do Macedonii. Ochryd (Ochryda) zauroczył nas zabytkami, perłami, widokami brzegu Jeziora Ochrydzkiego – jednego z najstarszych i najgłębszych (289 m) akwenów w Europie.

Ostatnim punktem zwiedzania było Skopje – stolica państwa. Wędrując zabytkowymi uliczkami starej i nowej części miasta przeżywaliśmy ostatnie bałkańskie klimaty.

Mieliśmy szcz ęście! Różnorodne, tak jak my ciekawe świata, towarzystwo z całego kraju, w tym zaprzyjaźniona grupa z UTW Kozienice, doskonały pilot i znakomici kierowcy.  

Dziękujemy Koleżankom pomysłodawczyniom , organizatorom i wszystkich tworzącym przyjazną atmosferę na wycieczce.

                              

           Weronika Zawisza-Grzanka i Róża Szotek


 

©2022 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku