LEKTURA POLECANA (32) - 30.08.2021 r.

MAJSTERSZTYK  LITERACKI 

       

         Akcja toczy się w okresie PRL-u, a także w trakcie reformacji ustrojowej i krótko po niej, choć nie ma w powieści wyraźnych odniesień do polityki. Autor traktuje opisywane sytuacje i ludzi z dużą dawką ironii, zwłaszcza dotyczy to mieszczańskich światopoglądów, cwaniactwa, zaściankowości, hipokryzji. Ilość pojawiających się postaci i sposób analizowania ich charakterów, sposobu życia, nawiązuje do stylu pisarstwa Balzaka (stąd i tytuł książki), choć realia są jak najbardziej polskie.

DEHNEL Jacek

         „Balzakiana” czyli cztery minipowieści w jednym tomie urzekają przede wszystkim bogactwem języka (nie bez kozery jeden z recenzentów nazwał książkę majstersztykiem literackim), a także szczegółowym zobrazowaniem poszczególnych postaci. Autor ujawnia zalety i słabości bohaterów pochodzących z rożnych środowisk, poddaje je wnikliwej analizie, podobnie jak i sytuacje, w które się wikłają. Obserwujemy nie tylko mnogość i złożoność charakterów, ale i   psychologiczne podłoże zachowań ludzkich.

         Jacek Dehnel – ur. w 1980 r. w Gdańsku pisarz, poeta, tłumacz, malarz, laureat Nagrody im. Kościelskich, Paszportu Polityki, czterokrotnie nominowany do Nagrody Nike, trzykrotnie do Nagrody Literackiej Angelus.

Jego powieści to „Lala”, „Saturn”, „Matka Makryna”, „Krovoklat”,  jest też autorem zbioru  opowiadań „Rynek w  Smyrnie”, dziennika pt. „Dziennik roku chrystusowego”.

Jacek Dehnel - „Balzakiana”, wyd. III  Wyd. WAB,  Warszawa 2015   

                                                            Poleca  Barbara Solarska


 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku