LEKTURA POLECANA (26) - 08.05.2021 r.

HIMALAISTKA

 

         Kolejna biograficzna pozycja Anny Kamińskiej, tym razem o najsłynniejszej, polskiej himalaistce – Wandzie Rutkiewicz, która zaginęła podczas wyprawy w Himalajach na górze Kanczendzonga w r. 1992. Książka napisana w oparciu o liczne wywiady, rozmowy z bliskimi, przyjaciółmi, alpinistami, znajomymi, o listy, artykuły prasowe, fotografie. To wnikliwe studium tej nietuzinkowej postaci, z przywołaniem różnych opinii zarówno tych dobrych jak i niezbyt przychylnych, miała bowiem W. Rutkiewicz wspierających i rozumiejących ją przyjaciół i wielbicieli alpinistycznych wyczynów na całym świecie, jak i ludzi nieprzychylnych, krytycznych czy zwyczajnie zazdrosnych.

RUTKIEWICZ Wanda 10

Autorka ukazała Wandę Rutkiewicz obiektywnie w świetle licznych źródeł i opinii, nie omijając także tych krytycznych. To piękna opowieść, należy ją przeczytać, jeśli chce się zrozumieć niewiarygodne umiłowanie gór, wolności, przestrzeni, a także podejmowanie ryzyka, które niejednemu wydaje się bezsensowne. I warto przytoczyć wypowiedź samej Wandy Rutkiewicz na ten temat: „Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, żeby żyć.”

         Anna Kamińska – ur. w 1980 r. w Żyrardowie, pisarka, publicystka, ukończyła studia polonistyczne i dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, autorka książek „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych”, „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej”.

RUTKIEWICZ Wanda 20

         Anna Kamińska była jednym z zaproszonych gości na tegorocznych pszczyńskich „Spotkaniach z przygodą”, opowiadała właśnie o wyżej prezentowanej książce, warto było posłuchać.

Anna Kamińska „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”,

Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017.

Książka kiedyś była do nabycia w księgarni w Pszczynie /Dom Usług/.

                                                                                                Poleca:     Barbara Solarska.

                                                                                                Dziękujemy!

========================= BBBBBBBBBBBBBBBB ================================

 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku