MUZEUM ZAMKOWE - POMNIK HISTORII - 01.05.2021

Muzeum Zamkowe w Pszczynie -  Pomnik Historii 

Z wielką radością przekazujemy, że „Pszczyna – zespół zamkowo-parkowy” został uznany za Pomnik POMNIK HISTORIIHistorii na podstawie Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 kwietnia 2021 r., ze względu na wartości artystyczne, historyczne i naukowe oraz autentyczność i integralność, jednej z najcenniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, w której zachował się niemal kompletny wystrój i wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku. Pszczyński zespół zamkowo-parkowy stanowi wspaniały przykład przemian w architekturze i otoczeniu środkowoeuropejskich siedzib magnackich.

Obszar Pomnika Historii obejmuje zamek, oficynę, Bramę Wybrańców, Bramę Chińską, dawne zabudowania gospodarcze oraz park krajobrazowy wraz z zachowanymi przykładami architektury ogrodowej i obiektami sepulkralnymi.
Tym najwyższym wyróżnieniem nagradzane są obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

POMINIK HISTORII PSZCZYNA 1921Pszczyna -

tuż przed

wybuchem

III powstania

śląskiego

Muzeum Zamkowe w Pszczynie, wpisując się w obchody upamiętniające setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego, przygotowało film o wydarzeniach poprzedzających noc z 2 na 3 maja 1921 roku. Ten dramatyczny zryw niepodległościowy sprawił, że część Górnego Śląska znalazła się w granicach Polski.

Film przenosi nas sto lat wstecz do ówczesnej Pszczyny i próbuje dokonać rekonstrukcji zdarzeń z ostatnich godzin przed wybuchem powstania. Najpierw odwiedzimy zamek książąt von Pless, gdzie siedzibę miał proniemiecki Związek Wiernych Ojczyźnie Górnoślązaków. Następnie udamy się do Paleji, w której rezydował Powiatowy Kontroler Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej włoski major Caricati. W końcu trafimy do Jankowic pod Pszczyną, aby wziąć udział w ostatniej naradzie sztabu powstańczego pod kierownictwem Stanisława Krzyżowskiego.

Zapraszamy do niezwykłej podróży w czasie zilustrowanej eksponatami i licznymi archiwalnymi zdjęciami.

Premiera filmu odbędzie się na kanale Facebook Muzeum Zamkowego w Pszczynie 2 maja o g. 12.00 

https://www.facebook.com/zamekpszczyna/posts/10159511920464529

Muzeum Zamkowe w Pszczynie otwarte od 4 maja br.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie otwiera się dla publiczności we wtorek 4 maja. Zwiedzanie, jak dotychczas, będzie odbywało się w reżimie sanitarnym. Muzeum można zwiedzać komfortowo i bezpiecznie w maseczkach, po uprzedniej dezynfekcji rąk oraz zachowując dwumetrowy dystans między sobą. W tej chwili udostępnione zostaną wystawy w budynku Zamku.

Zapraszamy do zwiedzania Wnętrz XIX i XX wieku, Zbrojowni oraz Galerii II piętra i wystawy czasowej pt. „Prezentacje na brytyjskim dworze 1898-1929”.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek-piątek g. 10.00-16.00 (kasa muzealna czynna do g. 15.00)
  • sobota-niedziela g. 10.00-17.00 (kasa muzealna czynna g. 16.00)
  • wtorek niezmiennie jest dniem bezpłatnego wstępu do Muzeum, w tym dniu udostępniamy Wnętrza XIX i XX wieku.

Zachęcamy do zakupu biletów online oraz transakcji bezgotówkowych. Muzeum można zwiedzać tylko indywidualne. Tymczasowo zawieszono oprowadzanie z przewodnikiem, lecz w zamian Muzeum udostępnia za symboliczna opłatą audioprzewodnik w formie mobilnej aplikacji do pobrania na miejscu.

Zabytkowy Kompleks Stajni Książęcych zostanie udostępniony w terminie późniejszym. Pomimo prowadzonych obecnie prac konserwatorsko-remontowych przy Zameczku Myśliwskim Promnice zapraszamy na spacery wokół Zameczku.

Wszystkie szczegóły dotyczące zasad zwiedzania dostępne są na stronie internetowej Muzeum www.zamek-pszczyna.pl

 (autor: Muzeum Zamkowe w Pszczynie  ul. Brama Wybrańców 1, 43-200 Pszczyna)


 

 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku