LEKTURA POLECANA (25) - 19.04.2021r.

KAMERDYNER

         

            Życie kamerdynera Stevensa, głównego bohatera książki, spędzone na służbie w lordowskim domu, poznajemy podczas jego samochodowej podróży po kraju, w czasie pierwszego w życiu urlopu na jaki sobie pozwolił. Wspomina wtedy swoją służbę, zwłaszcza tę z lat 30. ubiegłego wieku, kiedy to jego pracodawca interesował się bardzo polityką, był cichym zwolennikiem Hitlera, co spotkało się po wojnie z szeroką krytyką.

Kamerdyner nie poddawał w wątpliwość postępowanie lorda, nie oceniał, skupiał się tylko i wyłącznie na perfekcyjnym wypełnianiu swoich obowiązków. Autor ukazał człowieka, dla którego najważniejsze było jego dobre imię w oczach chlebodawcy. Nie pozwalał sobie więc na żadne emocje, uczucia i dopiero retrospekcyjne spojrzenie pod koniec służby na dotychczasowe życie, uświadomiło mu, że coś jednak go ominęło.

Umiejętność z jaką autor ukazał swojego bohatera, podkreślając wierność zasadom i oddanie pracodawcy jako główny rys psychologiczny, wynikający z tego stosunek do świata i środowiska, w którym żył, jest godna podziwu.

         Smutna to opowieść wprowadzająca czytelnika nieraz w zadziwienie, czasem w rodzaj żalu za utraconymi możliwościami bohatera, każąc się zastanowić także nad własnym życiem, nad tym jakimi wyborami się kierować, aby później nie żałować.

KAMERDYNER

Kazuo Ishiguro – pisarz brytyjski japońskiego pochodzenia, ur. w 1954 r. w Japonii, laureat Nagrody Nobla w 2017 roku. „Okruchy dnia” napisane zostały w 1989 r., książka zdobyła najwyższe brytyjskie wyróżnienie literackie – Nagrodę Brookera, w r. 1993 została zekranizowana. Jest autorem m.in. powieści „Nie opuszczaj mnie”, „Kiedy byliśmy sierotami”, „Niepocieszony”, zbioru opowiadań pt. „Nokturny”.

Kazuo Ishiguro „Okruchy dnia”, tł. Jan Rybicki, Wyd. Albatros, Warszawa 2017, wydanie IV

                                                                Poleca Barbara Solarska

 ============================   xxx   ======================== 

 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku