LEKTURA POLECANA (23) - 08.03.2021 r.

DWIE RODZINY

Monika Sznajderman wzięła pod lupę swoją rodzinę – osobno ze strony ojca, osobno ze strony matki. Ojciec jako jedyny z rodziny ocalały z Holocaustu, więzień obozów koncentracyjnych jako żydowskie dziecko, milczał na temat swoich przeżyć z tego okresu. Nie był dla autorki żadnym źródłem informacji, toteż poszukiwała ich wśród zachowanych archiwalnych dokumentów, wśród szczątkowych wspomnień, w literaturze. Ważnym akcentem okazały się fotografie z dedykacjami, przesłane jeszcze przed wojną do rodziny za oceanem. Autorka starała się odtworzyć dzieje swojej żydowskiej rodziny w okresie międzywojennym, na ile pozwalały źródła, dopuszczając przy tym domysły, ewentualne możliwości wynikające z ówczesnych realiów społecznych.

Rodzina ze strony matki, to zupełnie inny świat – ziemiaństwo z dworków przedwojennego dobrobytu, polscy przedsiębiorcy, inteligencja. Przedstawiciele tej warstwy społecznej dostrzegali Żydów jako ludzi pomocnych w interesach, czasem sympatycznych, ale nic poza tym. Dwa osobne światy, tak też pozostało w czasie wojny i o to ma autorka żal do większości polskiego społeczeństwa. Chodzi jej o tę obojętność wobec sytuacji w jakiej znaleźli się Żydzi w nazistowskim systemie wojennym.

SZNAJDERMAN

„Fałszerze pieprzu” to zarówno książka literacka jak i dokument historyczny.

Monika Sznajderman ur. w Warszawie w 1959 roku – antropolożka kultury, dr nauk humanistycznych, pisarka, wydawca - od 1996 prowadzi wydawnictwo „Czarne” w Wołowcu w Beskidzie Niskim, gdzie mieszka wraz z mężem Andrzejem Stasiukiem. Dwukrotnie nominowana do Nagrody „Nike” (w 2017 za „Fałszerzy pieprzu”, w 2020 za „Pusty las”).

Monika Sznajderman – „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”, Wyd. Czarne, Wołowiec 2016

                                                                                      

                                                                                poleca: Barbara SOLARSKA

=====================zzzzzzzzzzzz=======================zzzzzzzzzzzzz======================

 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku