LEKTURA POLECANA (22) - 16.02.2021 r.

ŻYCIE ARTYSTKI

Świetnie napisana biografia Marii Jaremy czyli „Jaremianki”, abstrakcjonistki, malarki, graficzki, scenografki, aktorki, przy tym emancypantki i aktywistki. Wraz z Tadeuszem Kantorem tworzyła przed II wojną światową teatr Cricot. W Krakowie współtworzyła tzw. Grupę Krakowską skupiającą ówczesnych malarzy awangardowych. Fascynowała się malarstwem francuskim, pracami Picassa. W swoich działaniach bezkompromisowa, bardzo przy tym pracowita, całe swoje życie poświęciła sztuce, która była dla niej najważniejsza. Tworzyła także w trudnych warunkach wojennych czy w czasie ciężkiej choroby. Okres socrealizmu w sztuce w Polsce powojennej przeżyła w wielkiej biedzie, tym bardziej, że jej mężem był również nieugięty ideowo pisarz Kornel Filopowicz.

 JAREMIANKA 17 02 2021

 

    Jej prace znane i cenione były w Polsce i za granicą, zmarła młodo pod koniec lat 50. Dobrze, że Agnieszka Daukszta przypomina jej postać, nakreślając przy okazji środowisko artystyczne przedwojennej, wojennej i powojennej Polski. Przewijają się w książce znane w świecie kultury nazwiska jak Tadeusz Kantor, Julian Przyboś, Tadeusz Różewicz i wiele innych.

   Agnieszka Dauksza – literaturoznawczyni, pisarka, pracownik naukowy UJ, autorka książek „Kobiety na drodze. Doświadczenie emancypacji”, „Aktywny modernizm”, „Klub Auschwitz i inne kluby”

   Agnieszka Dauksza „Jaremianka. Biografia”Wyd. „Znak”, Kraków 2019                                                                    

                                                                   Poleca   Barbara Solarska

------------------------------  ΔΔΔ  ---------------------------------   ΔΔΔ  ---------------------------------   ΔΔΔ  --------------------------------- 

 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku