LEKTURA POLECANA (21) - 24.01.2021 r.

ZA MURAMI KLASZTORU

Mroczna atmosfera w żeńskim klasztorze o zaostrzonej regule na początku XX wieku na katalońskiej prowincji – zakaz rozmawiania, ustawiczny post, umartwianie się przez noszenie włosienicy, całkowity brak kontaktów ze światem zewnętrznym, bezwzględna zależność od przeoryszy, nieustanne modły także o północy, ciągła kontrola i całkowite ubóstwo, to tylko część zakonnego życia, mamy wrażenie, że czas cofnął się o kilka wieków. W ten świat próbują wejść dwie młode nowicjuszki, w których przysposabianiu do nowego życia istotną rolę odegrał zakonnik przebywający w klasztorze w charakterze spowiednika. Jest on też utalentowanym muzykiem, „zesłanym” tu za karę. Absolutna klasztorna cisza, ma sprzyjać bowiem większemu oddaniu się sprawom boskim. Trudne relacje z surową ksienią, postawa spowiednika wobec kandydatek na zakonnice wywołała skandal, co doprowadziło w rezultacie do wytoczenia mu kościelnego procesu.

JAUME CABRE 24.01.2021To rzecz o nietolerancji, hipokryzji, ale także o samotności.

Intryguje nietypowy charakter narracji należący do kilku postaci – spowiednika, przeoryszy, zakonnic, czy obrońcy w procesie. Początek i koniec fabuły dotyczy tego samego problemu, czyli procesu zakonnika oskarżonego o herezję i nieposłuszeństwo. Powieść przeplatana jest cytowaniem poszczególnych, kuriozalnych nieraz, reguł obowiązujących w klasztorze. Przy tym wszystkim autor nie ocenia, nie krytykuje, ani też nie chwali. Zajmująca lektura.

Jaume Cabre – (ur. w 1947 r. w Barcelonie), najwybitniejszy pisarz Katolonii, w Polsce wydano powieści „Wyznaję”, „Głosy Pamano”, „Jaśnie pani”, „Cień eunucha”.

Jaume Cabre - „Agonia dźwięków”, tł. Anna Sawicka, Wyd. Marginesy, Warszawa 2017 

       

                                                                                                              Poleca:  Barbara Solarska

 

książka w formie elektronicznej  - https://www.taniaksiazka.pl/autor/jaume-cabre?)

---------------------------   ----------------------------   -----------------------------   ------------------------------   ------------------------------   

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku