LEKTURA POLECANA (20) - 06.01.2021r

NIEPOKOJĄCA OPOWIEŚĆ

To książka, która zagląda za kulisy życia odsłaniając całe jego okrucieństwo i zło, ale także na drugim biegunie – empatię wobec drugiego człowieka, zrozumienie, przyjaźń i miłość.

Meandry ludzkich losów ukazane na przykładzie mieszkających w Nowym Jorku czterech przyjaciół: artysty malarza, architekta, aktora i najbardziej skomplikowanej i idealnie psychologicznie zarysowanej postaci prawnika i matematyka jednocześnie o imieniu Jude. Autorka towarzyszy swoim bohaterom przez kilka dziesięcioleci. Historię nieprawdopodobnego dzieciństwa ostatniego z wymienionej czwórki, a raczej koszmar tego okresu dawkuje autorka sukcesywnie przez całą niemal powieść jako wspomnienia, których nie da się wymazać z pamięci, mimo odnoszonych sukcesów zawodowych, nawiązaniem zdeklarowanych przyjaźni i zdobycie niekwestionowanej miłości. Trauma wczesnych lat życia przekłada się na stosunek do świata, ludzi, do tworzenia własnej osobowości na miarę wspomnień. Niska ocena własna, która nie pozwala głównemu bohaterowi książki zaufać w dobre intencje drugiego człowieka, prowadzi do destrukcyjnych działań wobec samego siebie.

To opowieść o pięknie i brzydocie, samotności i przyjaźni, o sensie życia, bólu i cierpieniu i radzeniu sobie z nimi, o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Książka liczy 800 stron, ale jej lektura się nie dłuży, i gwarantuję, że można zapomnieć o innych sprawach, by znaleźć czas na wertowanie stronic w poszukiwaniu dalszych losów głównych bohaterów.

 YANAGIHAR Hanaya

Od recenzenta: „Oto poruszająca do głębi opowieść o wielkim mieście, które daje szansę na zapomnienie o przeszłości, i o życiu w bólu, które nie pozwala o niej zapomnieć. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenia zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci.”

Hanya Yanagihara – ur. w 1975 r. w Los Angeles (jej rodzina pochodzi w Hawajów), amerykańska pisarka i dziennikarka. Mieszka w Nowym Jorku. Od czasu wydania w 2015 r. książki „Małe życie” nominowana do najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych i Anglii.

Hanya Yanagihara - „Małe życie”, tł. Jolanta KozakWyd. WAB, Warszawa 2015.

                                                                                            Poleca:   Barbara Solarska

------------------------   --------------------------   -------------------------   ------------------------   ------------------------   -----------------------   ------------------------

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku