LEKTURA POLECANA (19) - 12.12.2020r

OPOWIEŚCI KORESPONDENCYJNE

Trudno sobie wyobrazić, że o II wojnie światowej można napisać bez wielkiej emfazy, bez epatowania traumatycznymi wydarzeniami i sytuacjami, a mimo wszystko oddać przeżytą grozę tych czasów. Taką jest właśnie lektura powieści M.A. Shaffer i A. Barrows. Fabuła książki toczy się wokół przeżyć młodej pisarki w 1946 r. w Londynie, która zyskując uznanie po debiucie literackim, poszukuje tematu do następnej opowieści. Znalazła go na małej wyspie Guernsey należącej do Wielkiej Brytanii u wybrzeży Normandii. Mieszkańcy tej wyspy mieli zupełnie inne doświadczenia wojenne niż londyńczycy, gdyż w przeciwieństwie do nich doświadczyli pięcioletniej niemieckiej okupacji.

Cała powieść utrzymana jest w formie listów głównej bohaterki do swoich przyjaciół, a także do świeżo poznanych mieszkańców wyspy i do wymiany korespondencji pomiędzy tymi wszystkimi osobami, co może wydać się, zwłaszcza na początku, nieco nużące. (Dla mnie zastanawiający jest też styl listów utrzymany w tym samym tonie, a przecież poziom wykształcenia i intelektu poszczególnych respondentów jest bardzo różny, można to jednak autorkom darować). Te listy przywołują, między innymi, złe wspomnienia z czasów wojny, ukazują jak bardzo różnorodne były losy mieszkańców wyspy w tym czasie, a także jakie znaczenie i wpływ na życie tamtejszych rolników i gospodyń domowych miało założenie kółka literackiego. Powieść pełna ciepła, a także humoru, sprawia, że pozostaje po jej lekturze sympatia do bohaterów i autorek.

SHAFFER and BARROWS

Mary Ann Shaffer (1934 -2008) – amerykańska pisarka, bibliotekarka i redaktorka, a Annie Barrows to jej siostrzenica – autorka książek dla dzieci. Na podstawie tej powieści nakręcony został w 2018 r. brytyjsko-francuski film pod tym samym tytułem.

Mary Ann, Annie Barrows – „Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek”,

tł. z ang. Joanna Puchalska,  Wyd. „Świat Książki”, Warszawa 2016

                                                                                                         Barbara Solarska

---------------------------------   --------------------------------   -------------------------------   --------------------------------   -----------------------------------   -------------------------------

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku