LEKTURA POLECANA (18) - 28.11.2020r.

MEANDRY WŁADZY

Niełatwa lektura, zanurzona w politycznej, odległej – nieodległej fikcji. Groteskowe postaci, przedstawiciele władzy nieprzystające do normalnie funkcjonującego państwa, różnego rodzaju urzędnicy nominowani najczęściej samowładczo w coraz bardziej niemoralnym aparacie władzy i lud pozbawiony granic prawnych i wszelkich innych. Jednym słowem rozprzężenie, chaos i ogólne bezhołowie w kraju zarządzanym jeszcze przez odsuniętą w cień postać, bez której kraj chyli się jednak ku upadkowi. Wraca do życia poprzez ukaranie domniemanego wroga – sprawcy całego zła (winnego czy nie, to w zasadzie nie ma znaczenia). Oprócz tej gmatwaniny konfliktów, wzajemnych animozji i nienawiści, hipokryzji w celu utrzymania lub uzyskania władzy, w powieści znajdziemy też bezwarunkową przyjaźń (lub uzależnienie?), kontrowersyjną miłość, hołd oddany przyrodzie w jej niezmienności i urodzie.

RYLSKI Eustachy 11.2020

         Eustachy Rylski – pisarz, dramaturg i scenarzysta ur. w 1944 r. Autor książek: „Stankiewicz. Powrót”, „Człowiek w cieniu”, „Warunek”, „Na grobli”, Obok Julii”, tomów opowiadań i esejów. Tłumaczony na wiele języków, laureat wielu nagród literackich.

Eustachy Rylski „Blask”, Wyd. Wielka Litera”, Warszawa 2018

                                                                                  Barbara Solarska

-------------------------------------------------------------------------000000000000000000000000000000-----------------------------------------------------------------------------------

 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku