LEKTYRA POLECANA (17) - 10.11.2020

LEKCJA TOLERANCJI

Autorka po prawie trzydziestu latach opisała swoje doświadczenia wyniesione z pracy korepetytorki i opiekunki czwórki dzieci w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Była wtedy studentką w Antwerpii i ta forma zarobkowania zasilała skromny studencki budżet. Nie spodziewała się, że to zajęcie zajmie jej 6 lat i stanie się podstawą niezwykłej przyjaźni. Sama była niepraktykującą katoliczką, mieszkała z uchodźcą politycznym z Iranu muzułmaninem i już te fakty były nie do przyjęcia w uporządkowanym, zamkniętym, ograniczanym przez wszystkie przykazania Tory pobożnej rodziny Schneiderów. Zetknięcie dwóch odmiennych światów wywołało zdumienie po obu stronach, ale też wzbudzało ciekawość połączoną z chęcią zrozumienia, przy, przede wszystkim, zachowanym szacunku dla odmienności. Z korepetytorki autorka stała się powierniczką i przyjaciółką także w dorosłym życiu swoich byłych podopiecznych.

Książka bardzo interesująca, jest przykładem tolerancji i możliwości współgrania między religiami, obyczajami, wartościami.

VANDERSTRAETEN Margot 2020.11.10

J.M.Margot czyli Margot Vanderstraeten – ur. w Belgii w 1967 r., dziennikarka, pisarka, absolwentka studiów translatorskich z języka francuskiego i hiszpańskiego na Uniwersytecie w Antwerpii, autorka siedmiu powieści; za opartą na faktach powieść „Mazel tow” otrzymała kilka nagród literackich.

J.M. Margot, „Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów”, tł. Małgorzata Diederen-Woźniak, Wyd. Czarne, Wołowiec 2018

                                                                                                             Barbara Solarska

-----------------------     -------------------------     -------------------------     ----------------------------     ------------------------     -------------------------

 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku