LEKTURA POLECANA (14) - 08.09.2020 r.

PRZEMIANA

„Dwie siostry” to literatura faktu – jak pisze autorka, tekst „opiera się na przekazach świadków. Sceny zbudowane zostały na podstawie relacji osób w nich uczestniczących, czasami kilku różnych, kiedy indziej tylko jednej”.           

Dwie siostry, których rodzice przyjechali do Norwegii z Somali, jako nastolatki zradykalizowały się w wierze i jako ortodoksyjne muzułmanki, w tajemnicy przed rodziną, wyjechały do Syrii, by dołączyć do Państwa Islamskiego. Autorka analizuje, jak mogło dojść do takiej sytuacji, do zmiany ideologicznej obu sióstr wychowujących się w zwyczajnej rodzinie, uczęszczających do zwykłych szkół. Osiągały dobre wyniki w nauce i miały zupełnie inne plany na przyszłość.

DWIE   SIOSTRY

 

W poszukiwaniu córek ojciec wyruszył do Syrii, jego perypetie ukazują tragiczny obraz kraju będącego w ciągłym wojennym konflikcie. Książkę czyta się jak tekst sensacyjny.

Asne Seierstad (ur. 1970 r.) – mieszkająca w Oslo norweska pisarka i dziennikarka, reportażystka, laureatka wielu nagród dziennikarskich. Autorka m.in. „Księgarz z Kabulu”, „Dzieci Groznego”, „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii” (o A. Breiviku).

Asne Seierstad „Dwie siostry”, tł. Iwona Zimicka,

Wyd. WAB, Warszawa 2018                                                   poleca Barbara Solarska


 

 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku