LEKTURY (13) - 19.08.2020

 NIEPOKORNE ŻYCIE

     Książka o postaci niezwykłej, kolorowej jaką był z pewnością Tomek Mackiewicz (Czapkins), który swoją pasję przypłacił śmiercią w styczniu 2018 r. na Nanga Parbat (8125 m n.p.m. w Pakistanie). Zdobywca górskich szczytów, bez przygotowań, specjalistycznych kursów, odpowiedniego sprzętu, bez wsparcia Polskiego Związku Alpinistycznego, w ubogich warunkach w porównaniu do innych wspinaczy wysokogórskich, pokonywał góry według własnych zasad. Często obśmiewany przez kolegów za brak profesjonalizmu, zdobywał to, co nieraz nie udawało się wielu innym. Góry były jego miłością, wyzwaniem, jego domem w końcu. Tam czuł się najlepiej, z dala od codzienności na nizinach, gdzie czekało zawsze na niego nieuporządkowane życie, wieczne długi, nałogi, kłopoty i zawirowania rodzinne. To książka o jego życiu, a także o spektakularnej wyprawie ratunkowej w styczniu 2018 roku Adama Bieleckiego i Denisa Urubko, w czasie której udało się uratować życie partnerce wspinaczkowej na Nanga Parbat – Francuzce Elizabeth Revol.

MACKIEWICZ Tomasz

„Autor książki Dominik Szczepański stworzył wielowymiarowy portret człowieka, który stał się legendą, choć wcale tego nie pragnął”.

Adam Bielecki himalaista: „Z historii Tomka wybrzmiewa przesłanie, że jeśli masz marzenie, to zamiast szukać wymówek, po prostu zacznij je spełniać”.

Dominik Szczepański – dziennikarz i podróżnik, współautor biografii Adama Bieleckiego „Spod zmarzniętych powiek”, współautor książki o wspinaczce T. Mackiewicza w 2016 r. na Nanga Parbat „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”.

Dominik Szczepański „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”,

Wyd. Agora, Warszawa 2019                                                                           poleca: Barbara Solarska


                                                                                       

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku