REJS SRÓDLĄDOWY 22.07.2020

REJS PO KANALE GLIWICKIM - 22.07.2020 r.

W piękny lipcowy dzień, (22-go w rocznicę PKWN sic!) słuchacze naszego uniwersytetu odbyli przejażdżkę statkiem po Kanale Gliwickim.

zabytkowy statek foxtrotKanał ten łączy się przez sieć dróg wodnych niemal z całą Europą, tak więc można stąd dopłynąć do Wrocławia, do Berlina, Amsterdamu, do miast leżących na Renem, a nawet do Marsylii.

Nasza wycieczka wyruszyła z przystani turystycznej „Marina Gliwice”, która mieści się w porcie rzecznym Gliwice, poprzez śluzę Łabędy kanałem do siedliska kormoranów i z powrotem. Rejs trwał ok. 2 godzin.

Po drodze przewodnik opowiadał o licznych śluzach (Łabędy – różnica poziomów 4,20 m, Dzierżno  10,30 m, Rudziniec 6,25m, Sławięcice również 6,25m , śluza Nowa Wieś 6,20m a śluza Kołotnica 10,40mo aktualnościach i historii Huty Łabędy i Bumaru (zbrojeniówka) oraz o przyrodzie wzdłuż kanału (widzieliśmy kormorana !!!)

W drodze powrotnej z Gliwic „wyczerpani” uczestnicy mogli wreszcie odpocząć w Restauracji Parkowa w Rudzie Śląskiej, posilić się ciastkiem z kawą oraz grillowaną kiełbaską i pospacerować.

Potem powrót, momentami mocno kołyszącym autobusem, do Pszczyny. (Zdjęcia z rejsu w Galerii).

Atrakcji może nie było zbyt wiele, ale to była ostrożna próba organizacji bezpiecznych spotkań słuchaczy.

Nic nie zastąpi bowiem bezpośredniej rozmowy z drugim człowiekiem po dniach izolacji. [Anna Tyc]


 

 

                                                                                                   

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku