LEKTURY NA TERAZ (11) - 16.07.2020 r.

ROK SPRZECZNOŚCI I CHAOSU

Wstrząsające reportaże z roku 1945, który jest rokiem zakończenia II wojny światowej, ale wcale nie był czasem spokoju i sprawiedliwości. Autorka na podstawie bezpośrednich relacji ludzi, którzy przeżyli powojenną traumę, a także badań źródłowych i archiwalnych stworzyła przejmujące dzieło przemawiające do każdego. Porusza znane, jak i mniej znane problemy, omawia wydarzenia, sytuacje, przytacza opowieści i refleksje ofiar jak i katów. Czytelnik dowiaduje się np. o domu dziecka sierot żydowskich w Otwocku (tu przebywała także Hanna Krall), o zatopieniu przez Rosjan statku z 450 tysiącami niemieckich uciekinierów, o uchodźcach polskich z Kresów wschodnich, niespotykanej fali szabrownictwa w opuszczonych domach, mieszkaniach, gospodarstwach.

GRZEBALKOWSKA trio

Każdy rozdział dotyczący poszczególnych miesięcy roku 1945 otwiera zestaw ogłoszeń z ówczesnej prasy, który obrazuje powojenną rzeczywistość i próby powrotu do normalnego życia.

Książka niezwykle pouczająca, prawdziwa, przypominająca tragiczne losy społeczeństw objętych wojną, wykazująca jak trudno powrócić do zdrowo funkcjonujących zasad i wartości moralnych i społecznych.

Magdalena Grzebałkowska – ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego „Ksiądz Paradoks” i biografii „Beksińscy. Portret podwójny”.

Magdalena Grzebałkowska, „1945. Wojna i pokój”,

Wyd. Agora, Warszawa 2015                                                                                               Barbara Solarska


 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku