DYWIZJON 303

W niedających nadziei dniach 1940 roku polscy piloci walczyli w bitwie o Anglię. Ich dokonania są wspaniałe - powiedział dowódca Royal Air Force marszałek lotnictwa Mike Wigston w niedzielę, w dniu święta Konstytucji 3 maja. W opublikowanym w internecie nagraniu oddał hołd lotnikom z polskich dywizjonów walczących podczas II wojny światowej

DOWDCA RAF

W tym roku przypada 80-ta rocznica Bitwy o Wielką BrytanięPierwszą decydująca bitwę w historii, odbywającą się całkowicie w powietrzu. Ciężko ocenić co stało się w 1940 roku nad naszymi głowami.

Strącono 3500 maszyn po obu walczących stronach.Zginęło 1500 pilotów i członków załogi z samolotów myśliwsko-bombowych. Bitwa o Anglię była kluczowym momentem w brytyjskiej historii i punktem zwrotnym II wojny światowej.

Pamiętamy o pilotach, których Winston Churchill nazywał „nielicznymi”Bez nich wojna mogłaby potoczyć się inaczej.Jednak nie tylko brytyjscy piloci bronili tego nieba.Ludzie z całego świata walczyli i umierali za wolność w Bitwie o Wielką Brytanię. Wielu z nich pochodziło z Polski. 

RAF POLSCY PILOCI

Podczas Ii wojny 70 tysięcy Polek i Polaków służyło w Polskich Siłach Powietrznych pod dowództwem RAF. W tych niedających nadziei dniach 1940 roku 145 polskich pilotów walczyło w bitwie o Wielką Brytanię. Polskie dywizje 302 i 303 latały na samolotach Hurricane, jak ten, który stoi za mną. Wielu z nich zostawiło swoje rodziny i swój kraj pod rosyjską i niemiecką okupacją. 29 z nich poległo podczas kilku intensywnych tygodni bitwy o Wielką Brytanię.

Ich dokonania są wspaniałe. Dywizjon 303 strącił 126 wrogich maszyn.

To najwięcej z wszystkich dywizjonów latających na samolotach Hurricane.

RAF DYWIZOIN 303

Mój poprzednik, lord Charles Portal, napisał w 1940 roku, że Polacy udowodnili, że są wspaniałymi, świetnie wyszkolonymi lotnikami.

Jestem dumny, że mogę powiedzieć, iż jesteśmy głęboko wdzięczni tym, którzy w walce wysoko nad ziemią nie szczędzili krwi za Polskę- kraj, którego nie można było pokonać.


 

 

©2020 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku