KSIĄŻKI NA TERAZ - 28.04.2020

 LEKTURY PANI BARBARY (6)

ZDERZENIE SZTUKI Z WŁADZĄ

„Zgiełk czasu” to powieść odsłaniająca kulisy życia artysty w totalitarnym systemie, ukazująca zależność BARNEStwórcy od kaprysów władzy i niemożność przeciwstawienia się siłom zła. Upokorzenia i wszechobecny strach przed represjami stanowiły barierę dla swobodnej twórczości wspaniałego rosyjskiego kompozytora jakim był Dmitrij Szostakowicz. Stalin, a później inni wysoko postawieni urzędnicy mieli prawo decydowania o tym, czy dzieło kompozytora jest zgodne z wizją komunistycznego państwa, czy też należy go pozbawić wszelkich praw do zaistnienia. Ograniczanie kontaktów z zagranicznym światem artystycznym, ustawiczna presja na działalność twórcy, kontrola życia codziennego – to stałe elementy towarzyszące artystom w byłym Związku Radzieckim, zwłaszcza we wcześniejszych fazach trwania tego systemu. Jak pisze recenzent „ Ta opowieść o zderzeniu Sztuki i Władzy, o ludzkim kompromisie, ludzkim tchórzostwie i ludzkiej odwadze, to dzieło prawdziwego mistrza.”

Świetny język jednego z najważniejszych, współczesnych pisarzy angielskich sprawia, że książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem.

Julian Barnes – ur. w 1946 r., autor 11 powieści, trzech zbiorów opowiadań, zbiorów esejów, laureat Nagrody Bookera za powieść „Poczucie kresu”.

Julian Barnes „Zgiełk czasu”, tł. Dominika Lewandowska – Rodak,

Wyd. „Świat książki”, Warszawa 2017

                                                                                                   Barbara Solarska


 

 

©2020 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku