LEKTURA NA TERAZ - 06.04.2020

LEKTURY PANI BARBARY (3)

I właściwie dobrze się stało, że nie oddałam jeszcze książki do biblioteki (zamknięta z wiadomych powodów). Chciałam o niej napisać kilka słów po jakimś czasie i …właściwie o czym to było? Zerkam więc do „Mikrotyków” Pawła Sołtysa, ale na zerkaniu się nie skończyło. Na nowo odkrywam urok tych króciutkich opowiadań, miniaturek właściwie, w których proza z poezją się przeplata. I czytam uważnie tym razem, powoli doceniając te migawki z życia, błyski, olśnienia. Każde opowiadanie mieści się na kilku, rzadziej kilkunastu stronach, a treść dotyczy zwyczajnych spraw zwykłych ludzi z podwórek i zaułków Warszawy lat 70.- 90. Autor podpatruje swoich bohaterów w ich zwyczajnościach, ale też dziwnościach, czy dziwactwach nawet, bądź na życiowych zakrętach. Miniaturki mieszczą w sobie czasem tylko fragmenty losów, czasem całe życie.

Język Pawła Sołtysa urzeka, wiele w nim poetyckich skojarzeń, że przytoczę choćby taki fragment: „Świat na wznak, położyły się domy, drzewa i latarnie. Domy drzemią, drzewa na lekkim wietrze zamiatają liśćmi ulice, a latarnie świecą w małe oczka studzienek, tam, gdzie nikt nigdy nie świecił…”

Pisarz Krzysztof Varga tak pisze o tej książce” : „Bo jeśli można w zwykłości zamknąć historię świata, to Sołtys robi właśnie to. Mały realizm? Nie – duża poezja. Czytać w skupieniu. Odkładać. Przeżywać i przemyśliwać. Powracać. Czytać kolejne opowiadanie i trawić je powoli, rozglądając się wokół i szukając tego świata, który opisuje Sołtys”. Tak też zrobiłam i nie żałuję.

Pawel Soltys Mikrotyki Paweł Sołtys (ur. 1978) – muzyk i autor piosenek, znany jako Paplopavo wydał kilkanaście płyt. „Mikrotyki” to jego prozatorski debiut (nominowany do Nagrody Literackiej Nike w 2018 ).

Paweł Sołtys – „Mikrotyki”, Wyd.                          „Czarne”, Wołowiec 2017

 

                                                                                       Barbara Solarska   


 

                                            

©2020 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku