LEKTURA NA TERAZ - 02.04.2020

 LEKTURY PANI BARBARY(2)

Pajączkowate pęknięcia oplatały delikatną siatką wewnętrzną stronę ceramicznej filiżanki, z której piłam popołudniowa herbatę, w dodatku ta rysa na ściance… Pomyślałam od razu o japońskiej sztuce naprawiania, upiększania pękniętych naczyń ceramicznych przy pomocy kleju z dodatkiem złota,...(to pewnie początek nowej powieści pani Barbary? Zapowiada się ciekawie, jak kryminał!)

...a jeśli kintsugi, bo tak się ta sztuka nazywa, to i książka Joanny Bator pt. „Purezento” (znaczy prezent). Bohaterka-narratorka powieści, przez przypadek (a może nie), znalazła się w Tokio i tam opiekując się powierzonym jej osamotnionym domem i kotem, powoli wnika w otoczenie. Zapoznaje się ze sztuką kintsugi i  traktuje to zajęcie jako rodzaj terapii na trudne przeżycia , które dotknęły ją w kraju. Przy okazji wkracza w harmonię świata zen, stara się poukładać także swoje dotychczasowe, rozbite życie (zdradzam – udaje się). Jasne, klarowne zdania sprzyjają dobrej lekturze, dzięki której poznajemy japońskie tradycje, sposób życia, kolory i smaki, a tytuł oznacza prezent, każdy może sobie dopowiedzieć , co nim jest.

Joanna Bator „Purezento”, Wyd. „Znak”, Kraków 2017 

Joanna Bator – pisarka, publicystka, felietonistka, ur. w 1968 r. w Wałbrzychu, jest doktorem filozofii. Jej powieści to „Piaskowa Góra”, Chmurdalia”, „Ciemno prawie noc” (Nagroda Nike), „Japoński wachlarz”, „Wyspa łza”, „Rok królika”.       Barbara Solarska


 

                                               

 

©2020 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku