My, z Pszczyńskiego Uniwersytetu (12) - Monika BALCAR-KONIECZNY

TEN INNY CZAS

monika b koniecznyNasza koleżanka z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Monika Balcar -Konieczny od kilku lat należy do grupy malarzy nieprofesjonalnych działającej pod kierunkiem dr hab. Krzysztofa Dadaka (pracownika UŚl w Cieszynie) w Domu Kultury Włókniarz w Bielsku-Białej. W Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. I. Bieńka organizowanym przez tę placówkę w 2014 r. Monika otrzymała wyróżnienie za obraz „Cieszyńska Wenecja”, a w marcu tego roku (2019) w XXV edycji tego konkursu, II nagrodę za obraz „Alpy”. Brało w nim udział ok. 450 artystów z całej Polski, a także, po raz pierwszy, z Czech, więc Monika Balcar-Konieczny ceni sobie tę nagrodę. Jury konkursu, jak zaznacza się w okolicznościowym folderze, kierowało się przy wyborze laureatów opanowaniem przez nich warsztatu malarskiego, świeżością i niebanalnością spojrzenia na świat, starając się jednocześnie zachować reprezentatywność różnorakich trendów i koncepcji twórczych.

Monika zdaje sobie sprawę, że ta nagroda jest także efektem pracy nad warsztatem, która zaczęła się dopiero na regularnych zajęciach z malarstwa (po dwie godziny tygodniowo przez 3 lata) na UTW wprowadzonych od samego początku działania uniwersytetu. Wcześniej szkicowała ołówkiem portrety, rysowała węglem, malowała pastelami, kopiowała. W międzyczasie zapisała się również na zajęcia w DK w Bielsku-Białej, w których uczestniczy (4 

wp 20190627 10 24 56 progodziny tygodniowo) z wielkim zadowoleniem do dziś, tym bardziej, że koło malarskie przy UTW uległo rozwiązaniu. 30-osobowa grupa w Bielsku to już zgrany zespół, który wyjeżdża co roku na plenery - w 2018 r. do Nowego Sącza, w 2019 do pięknego miejsca nad jeziorem otoczonym 

sosnowymi lasami w Sielpi w powiecie koneckim, planowany jest wyjazd do Stramberk w Czechach. Grupa organizuje wystawy zespołowe i indywidualne. Monika miała dwie wystawy indywidualne – w DK w Oświęcimiu w 2017 r. i w Centrum Kultury Jaworzu w 2018.

Monika Balcar-Konieczny współtworzy też Galerię Miejską „Pod 13” mieszczącą się w Pszczyńskim Centrum Kultury, która jako stowarzyszenie „Ameia pro artis pless” organizuje wystawy m.in. w Goczałkowicach, Oświęcimiu, Kobiórze, Bielsku-Białej. Należy również do „Zdrzadełka” czyli działającego od kilku dziesięcioleci stowarzyszenia plastyków nieprofesjonalnych w Pszczynie, które organizuje kilka wystaw w roku.

W ramach UTW Monika udziela się w chórze „Canto grazioso”, a także od 4 lat w zespole wokalnym „13”. Aktualnie do jej życiowych przyjemności należą także prywatne i grupowe wyjazdy, wycieczki, w tym zagraniczne, które tylko w tym roku dotyczyły Rumunii, Ukrainy, Węgier, wcześniej było Lazurowe Wybrzeże czy Alpy, skąd wrażenia stały się inspiracją do powstania nagrodzonego obrazu „Alpy”.

Jak twierdzi Monika bardzo pomocne stało się dla niej powstanie i działalność UTW, który pozwolił jej, po osobistych trudnych przeżyciach, wyzwolić się z natłoku przykrych i smutnych wspomnień. Włączyła się w naukę języków, gimnastykę, zajęcia komputerowe, ale najważniejsze było malarstwo. Zaczęło się spełniać jej niezrealizowane marzenie z lat szkolnych, kiedy jako nastolatka myślała o szkole plastycznej. Jednak zaraz po śmierci matki, stali się wraz z młodszym bratem, wychowankami Domu Dziecka w Pszczynie przywiezieni tu z rodzinnych Świętochłowic, gdzie Monika urodziła się w 1954 r. Wybrano jej inną, bardziej praktyczną, według opiekunów, szkołę – Technikum Rolnicze w Pszczynie. Przerwała naukę, kiedy w wieku 17 lat mogła zamieszkać ze starszą siostrą w rodzinnym mieszkaniu mamy w Świętochłowicach. Tutaj kończy wieczorowo Liceum Ogólnokształcące. W latach 70. los skierował ją ponownie do Pszczyny, pracowała jakiś czas w Spółdzielni Mieszkaniowej, później w Spółdzielni Inwalidów w Chorzowie jako archiwistka obsługując filie w różnych miejscowościach m.in. w Pszczynie, Gliwicach, Czeladzi czy Chebziu. Uważa, że była to interesująca praca.

Jest matką dwóch synów, starszy Ryszard mieszka z rodziną w Niemczech, drugi – Jakub mieszka w Pszczynie, pracuje w zakładzie prywatnym, interesuje się muzyką. 

(Niektóre obrazy Moniki B-K są w naszej Galerii na www.utw.pszczyna.pl)

Pszczyna lipiec 2019                                                                      Barbara Solarska


 

©2021 Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku